ÖTV ARTIŞI YAŞANACAK!
2022 yılının başından bu yana zam üstüne zam gelen sigaraya yeni zam göründü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aksi yönde karar almadığı müddetçe tütün ürünlerinde otomatiğe bağlanmış ÖTV artışı yaşanacağını belirten Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, tütün ürünlerinin 3 Ocak 2023 sabahı ‘otomatik olarak’ yüzde 25-30 bandında zamlanacağını açıkladı.

İLK ZAM HABERİ!
Vergiyedair.com'da "Alkollü İçecekler ve Tütün Ürünlerine 3 Ocak 2023 Günü Yapılacak Otomatik ÖTV Artışına Hazır Olun!" başlıklı bir yazı kaleme alan Ozan Bingöl, 2023'ün ilk zam haberini duyurdu. Bingöl söz konusu köşe yazısında tütün ürünleri üzerinden alınan maktu/ asgari maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarının altı ayda bir ÜFE oranları dikkate alınarak otomatik arttığını belirtti.

YÜZDE 25-30 ZAM YOLDA!
Artışın olmaması için Cumhurbaşkanının 'artış olmayacağı' yönünde karar alması gerektiğini söyleyen Bingöl aksi durumda, "3 Ocak 2023 sabah 10.00’da TÜİK’in ÜFE rakamlarını açıklaması ile birlikte tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler 2022-Temmuz-Aralık dönemi Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak. Böylece tütün ürünlerinde yüzde 25-30 oranında bir artış göreceğiz." dedi.

İPTAL ETME YETKİSİ!
Yazısında vergi sistemine dair işleyişi anlatan Bingöl, ÖTV artışına dair şu bilgileri kaydetti: "Vergi sistemimizde garip bir işleyiş vardır. Ödeyeceğimiz vergilerde yeniden değerleme oranı küsuratı ile birlikte dikkate alınarak hesaplanırken, vergi dilimlerinde, yemek istisnasında ve benzeri %5’e kadar olan kesirler silinir. Örneğin, beyannamedeki damga vergisinde kuruşu kuruşuna bir artış olur. Ama vergi dilimleri her yıl kırpılır, gizli vergi zammına dönüşür. Alkol ve tütün ürünlerinde de aksi yönde CB kararı alınmadığı sürece otomatiğe bağlanmış ÖTV artışı söz konusudur. Bu artış da alkol ve tütün ürünlerinin ÖTV’sinde %25-30 oranında olacaktır.

RESMİ GAZETE
Alkollü içecekler ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu/asgari maktu ÖTV tutarları, ÖTV Kanununun 12 inci maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca altı ayda bir ÜFE oranları dikkate alınarak otomatik olarak artıyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanının artış olmayacağı yönünde bir karar alması ve bunun Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.

KARAR ALINDI
Dolayısıyla Cumhurbaşkanı tarafından bu yönde bir karar alınmadığı takdirde 3 Ocak 2023 sabah 10.00’da TÜİK’in ÜFE rakamlarını açıklaması ile birlikte alkollü içecek ve tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler 2022-Temmuz-Aralık dönemi Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak."

GÜNCEL SİGARA FİYATLARI
Türkiye'de satılan en ucuz sigara 29.50 lira, en pahalı sigara ise 33.50 TL olmuştu. Sigaraya yüzde 25-30 oranında zam gelmesi durumunda sigara fiyatlarına yaklaşık 6 TL zam gelmiş olacak.