ÇEKİLME TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Maraş depremi sebebiyle ligden çekilme kararı alan takımların durumuna ilişkin açıklama yaptı. Karara göre, olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana 10 ilin kulüplerinin ligden çekilme talepleri kabul edildi. Bu kulüplerin 2022-2023 futbol sezonunda 06 Şubat'tan itibaren kalan müsabakalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip takımların (3-0) galip sayılmasına karar verildi. Bu kulüpler 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devam edecek, küme düşürülmeyecek. Ayrıca çekilen takımlara sezonun kalan kısmına ait TFF nezdinde doğan garanti alacakları ödenecek.

TFF KONTEYNER PROJESİ

TFF ve Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı deprem bölgesine 1.000 konteyner gönderecek. Proje için gerekli harcamalar TFF hesaplarından yapılacak ve proje finansmanının 59 milyon TL’si 2022-2023 Sezonu Naklen Yayın Dağıtım Havuzu'ndan alınacak. Ayrıca yayın havuzu eşit dağıtım, şampiyonluk, puan performans, sezon sonu derece ödülü paylarının değişmeyip aynı kalacak ve sezona devam eden kulüplerin bir galibiyet puan performans tutarının ligden çekilen kulüplere eşit olarak dağıtılacak şekilde yayın havuzu hak ediş tutarlarının yeniden belirlenecek.

GELİRLER AZALTILACAK

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’dan 5’er milyon TL, diğer Süper Lig kulüplerinden 3’er milyon TL olmak üzere yayın havuzu gelirlerinin çekilen kulüpler hariç olmak üzere azaltılmasına; hak ediş tutarlarının revize edilmesine karar verildi. Proje için bakiye tutar, TFF’ye gelen depreme yönelik bağışlardan ve/veya TFF’nin kaynaklarından karşılanacak.

YABANCI OYUNCU KURALI

Deprem sebebiyle Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig statülerinde değişikliğe gidildi ve geçici madde eklendi. Karara göre, ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerde tescilli yabancı uyruklu futbolcuları transfer döneminde başka kulübe transfer olursa, o kulüpler listesine iki yabancı futbolcu daha yazabilecek. O futbolcular biri, sahadaki 8 yabancıya kuralına ilaveten 9. yabancı futbolcu olarak sahada yer alabilecek. Bu kural, Spor Toto 1. Lig için de "sahadaki 5 yabancıya ilaveten aynı anda müsabakaya devam eden kadroda 6. yabancı futbolcu olarak sahada yer alabilir" olarak düzenlendi.