Tarım şehri olarak bilinen Sakarya’da hasat dönemi devam ediyor. Birbirinden farklı sebze ve meyvelerin ekildiği verimli topraklarda tarım işçileri; yaz, kış, yağmur, çamur demeden çalışıyor. 

tarim_iscisi6
Binbir emekle toplanan ürünler ise her mevsim sofralarda yerini alıyor. Günlük 240 lira yevmiye kazanabilmek için durmaksızın çalışan tarım işçileri, özellikle soğuk kış günlerinde büyük zorluk altında işlerini yapmaya çalışıyor. 
Tek dertlerinin evlerine ekmek parası götürebilmek olduğunu söyleyen tarım işçileri, yevmiyelerin az olduğundan şikayetçi.

tarim_iscisi10

“Ellerim çok üşüyor”
Soğuk havalarda ateş yakarak ısınmaya çalışan 55 yaşındaki Necla Ocak, “Bu soğuklarda mecbur ateş yakıyoruz. Bu şekilde ısınmadan çalışamıyoruz. Şu anda ıspanak kesiyoruz. Başka gelirimiz yok. Bu zorlu kış aylarında gelip burada çalışıyoruz. Soğukta, çamurda çalışıyoruz ama yevmiyelerimiz az, yetmiyor. 55 yaşındayım, mecburen çalışıyorum. Ellerim çok üşüyor, ısınmadan da çalışamıyorum” dedi.

tarim_iscisi5

“Mücadele olmayınca hiçbir şey olmuyor”
Tarım işçilerinin başı Fikri Ocak ise, “Çalışma şartlarımızdaki zorluklar dışarıdan zaten görülüyor. Herkes burada 240 lira yevmiye için çalışıyor. Yaz, kış demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aylık zaten çalışamıyor çoğu işçi. Burada yaşlısından, gencine herkes el emeğiyle ekmek parasını kazanıyor. Zorlukları var, mücadele olmayınca hiçbir şey olmuyor. Yazın çalışmak daha kolay tabi. Kışın yağmur yağdığı zaman bulunduğumuz yerde soğukta ıspanak buz gibi oluyor, eldiven de taksa fayda etmiyor. Geçtiğimiz günlerde kar yağışının altında bile çalıştık” diye konuştu.

tarim_iscisi3

“Her yerim çamur içinde”
Yağmur, çamur demeden tarlada çalışan Batuhan Bolca isimli genç, “Başka işte çalışamıyoruz. Yazın başlıyor mesaimiz sonrasında yağmur, çamur, kış demeden çalışıyoruz. Şuan soğukta buradayız. Ayaklarım, üstüm her yerim çamur içinde. Günlük 240 liraya çalışıyoruz, değmiyor ama mecburuz çalışmaya” şeklinde konuştu.

Afetler sonrası barınma sorununa dikkati çekti Afetler sonrası barınma sorununa dikkati çekti

tarim_iscisi4

tarim_iscisi9

tarim_iscisi8

tarim_iscisi7