Taraklı ilçesinin Mahdumlar Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 400 yıllık su değirmeni, adeta tarihe tanıklık etmenin yanı sıra vatandaşların da ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Zamanının büyük fabrikaları olan su değirmenleri 4 asırdır aynı yöntemle buğday, arpa, mısır gibi tahıl ürünlerini öğüterek doğal un elde edilmesini sağlıyor. Gelişen teknolojiye direnen değirmen günümüzde halen dere yatağından akan su ile asırlardır faaliyetine devam ediyor.

Özel gereksinimli çocukların geleceği için sıkı çalışma Özel gereksinimli çocukların geleceği için sıkı çalışma

Su_degirmeni_4_asirdir_hizmet_veriyor (4)
Eski zamanlarda yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan vatandaşların gelerek bu değirmende tahıl öğüttüğünü aktaran bölge halkından Mehmet Pilavcı, askeri haritalarda değirmenin işaretli olduğunu, fabrikaların üretim yapmadığı takdirde bu değirmenin tahıl öğütebileceğini aktardı.

Su_degirmeni_4_asirdir_hizmet_veriyor (2)
400 YILDIR AKFİT ÇALIŞIYOR
Değirmen hakkında bilgi veren bölge halkından Mehmet Pilavcı, “Zamanının büyük fabrikaları bu değirmenler. Şu anda bile askeri haritalarda gösteriliyor, kimse bunun farkında değil. Zamanında un, hayvanlara yem yapılıyordu. Kırma-yarma dediğimiz yemler yapılıyordu. Elektriğin çok olmadığı zamanlarda buralarda un yapılıyordu. Şu an elektrikli değirmenler, fabrikalar çıkınca kendini biraz yitirmiş durumda. Yine de askeri haritalarda bu değirmenler 3 yıldız şeklinde varlar. Olumsuz bir durum olsa ve bazı fabrikalar faaliyet dışı kalsa insanlar gıda ve un ihtiyaçlarını yine bu değirmenlerden karşılama imkanı bulabilirler. Değirmenimizin 400 yıllık geçmişi var ve aktif olarak çalışıyor. Değirmenimiz Taraklı ilçesi merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Mahdumlar Mahallesi’nde. Rahmetli babam anlatırdı; geçmişte Göynük Çayı donmuş, diğer değirmenlerdeki sular donunca o yöredeki yani 40-50 kilometre uzaklıktaki tüm insanlar bu değirmene yüklenmiş. Zamanında 4 taş olarak çalışan değirmenimiz şu anda tek taş olarak çalışıyor” dedi.

Su_degirmeni_4_asirdir_hizmet_veriyor (3)
“TEK TAŞ OLARAK FAALİYET GÖSTERİYOR”
Değirmenin mahalle için önemli olduğunu aktaran bölge halkından Ahmet Işık ise, “400 yıllık değirmenimiz, geçmiş zamanlarda köyümüz için çok önemliydi. 4 taş üzerine çalışıyordu, şu an tek taş olarak faaliyet gösteriyor. Tarihi bir geçmişi var ve hala devam ediyor çalışmaya. Köyümüzde böyle bir değirmen olmasından dolayı memnunuz. Çevre köylerden de gelenler oluyor bu değirmene. Tarihi değirmenimizi görenler hayretle bakıyor ve merak ediyorlar” diye konuştu.