Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri 117 yıldır devam ettirilen göç geleneği için hazırlıklarını tamamladı.

Şenlik havasında başlayan yayla göçünde sahipleri tarafından süslenilen küçük ve büyükbaş hayvanlar bin 725 metre yükseklikteki Dikmen Yaylası'na çıkartıldı.

Öğretmenlik Mesleği Kanunu'nda ilk 6 madde kabul edildi Öğretmenlik Mesleği Kanunu'nda ilk 6 madde kabul edildi

117 Yildir Devam Eden Gelenek (1)
Davul, zurna ve kemençe eşliğinde devam eden yolculuk renkli görüntülere sahne oldu. Kadınlar ise yöresel kıyafetleri ile yolculuğa katıldı. Bununla birlikte mahalle sakinleri asırlık geleneklerini devam ettirdi.

"6 AY KADAR KALACAĞIZ"
Hayvanları gelin gibi süslediklerini belirten Muhammet Köse, “Hayvanları dün gece süsledik ve yaylaya çıkacağız. Yaylada yaklaşık 6 ay kadar kalacağız” derken Halil Köse, “Akşamdan hayvanların boyamasını yaptık sabah ise püsküllerini taktık. Bugün hayvanların bayramı yaylaya çıkacaklar. Kar yağana kadar takriben de Kasım ayının 15'ine kadar duracağız” dedi.

117 Yildir Devam Eden Gelenek (3)
“HAYVANLARI GECE SÜSLERİZ, PÜSKÜLLERİ TAKIP BOYARIZ”
Yöresel kıyafetler giyip hayvanlarla beraber yaylaya çıktıklarını belirten Merve Köse, “Her sene okulların kapanmasının ardından hayvanları gece süsleriz, püskülleri takıp boyarız. Hazırlıkları akşamdan tamamlarız. Bu sene bayrama denk geldi ve okulların kapanmasından 2-3 gün sonra yapmaya başladık” derken İbrahim Ark, “Bugün yaylaya göçtük ve inşallah burada 4-5 ay kalacağız” diye konuştu.

117 Yildir Devam Eden Gelenek (4)

Editör: Tuğrul Gümüşel