2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Türkiye'de 10'uncu, Sakarya’da ise 7’nci etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

suslu_kadinlar_bisiklet2
Rengarenk elbiselerini giyen kadınlar, süsledikleri bisikletleriyle Sakarya Demokrasi Meydanı’nda buluştu. Erkeklerin de eşlik ettiği tur, Çark Caddesi’nde devam ederek Aziz Duran Parkı’nda son buldu. 

suslu_kadinlar_bisiklet3
Etkinliğin, bisikletin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekmek amacıyla düzenlendiğini söyleyen grup temsilcisi Fatoş Çelebi Kalpak, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek istediklerini dile getirdi.

suslu_kadinlar_bisiklet4
Birleşmiş Milletlerden ödül aldı
Sakarya’da gerçekleşen turalara ev sahipliği yaptığını söyleyen  Kalpak, “Bu sene turun Sakarya’da 7. yılı gerçekleşti ve güzel katılım oldu. Bisiklet turu bu sene Birleşmiş Milletler ödülüne layık görüldü. Amaçlarımız, hedeflerimiz toplumda daha çok kadının ve çocuğun görünür olması, bisiklet sürmesi. İklim krizine ‘dur’ demek. Geleceğimiz için dünyaya bir katkı sağlamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

suslu_kadinlar_bisiklet5

suslu_kadinlar_bisiklet6

suslu_kadinlar_bisiklet7

suslu_kadinlar_bisiklet8