Sakarya’da 8 mahallede bulunan yaklaşık 10 bin dönümlük tarım arazisinin sulama ihtiyacının karşılandığı sulama kanallarındaki vanalar çalındı. Çiftçi ekim hazırlıkları için tarlaya geldiğinde olayı fark etti. Sulama yapamadıkları için tarlalarını ekemeyen ve mağduriyet yaşayan çiftçiler yetkililerden yardım istedi.
Ferizli ilçesi Nalköy Mahallesinde bulunan sulama göletinden çekilen hat sayesinde; Nalköy, İmamlar, Gürpınar, Yeşilova, Büyükyanık, Ziamet, Cebek ve Sarıahmetler Mahallelerinde bulunan tarım arazileri sulanıyordu. Sulama hatlarının vanaları kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Arazilerine sulama yapmak için gelen çiftçiler, vanaların olmadığını fark edince durumu yetkililere bildirdi.

sulama_kanallarindaki_vanalar_calindi3
Çiftçi Nazmi Karagöz, “Tarlalarımızı ekmeye geldiğimizde vanalarımızın çalındığını gördük. Ne zaman çalındığını da bilmiyoruz. Bu tarlalar sürüldü, ekilecek ama susuzluktan ekemiyoruz. Yaklaşık 10 bin dönüm arazinin sulanması gerekiyor. Yetkililerden bir çare bulmasını istiyoruz” dedi.
İmamlar Mahallesinde ikamet eden çiftçi Ayhan Adıgüzel de, “Tarlalarıma mısır ektim. Sulamak için geldiğimde vanaların çalınmış olduğunu gördüm. Yaklaşık 2 kilometrelik bölgedeki her vanaya baktım, hepsinin çalındığını gördüm. Çalınan vanaların yaklaşık 100 ton olabileceğini düşünüyorum. Her biri, en az 3 kişinin kaldırabileceği kadar ağır” diye konuştu.

sulama_kanallarindaki_vanalar_calindi4
Çiftçi Resul Toprak ise, “Tarlalarımızı hazırladık ama sulama yapamadığımız için ekemiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu sene alacağımız mahsul yarı yarıya düşecek. Yetkililerin bu duruma biran önce çare bulmasını istiyorum” dedi.

sulama_kanallarindaki_vanalar_calindi6

sulama_kanallarindaki_vanalar_calindi5