İDDİALARI REDDETTİ

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Y.Z.G.'in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşında 'evlendirdiğine' ilişkin açılan istismar davasoruşturmasında verdiği ifade ortaya çıktı. Y.Z.G. ifadesinde, “Kızımın dosyaya verdiği gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım” dedi. OdaTv'den Can Özçelik'in haberine göre, 2 Aralık 2020'de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren Y.Z.G., kızı H.K.G.'nin iddialarını reddetti.

BÖYLE BİR OLAY OLMADI

Hiranur Vakfında “fahri imam” olarak çalıştığını öne süren Y.Z.G. ifadesinde şu ifadeleri kullandı: “Hiranur Vakfı'nda fahri imam olarak çalışıyorum ve halen bu vakıf adresinde kalıyorum. Kızım olan H.K.’nin 6 yaşındayken K.İ. ile imam nikahını ben kıymadım. Böyle bir olay olmadı. Kızım 16 yaşındayken söz kesilmişti. 17 yaşındayken de K.İ. ile nişanlandı. Nişandan sonra kızımın düğününe yakın bir tarihte Sancaktepe’de kızımın ve K.İ.’nin dini merasimle imam nikahı işlemini yaptım. Daha sonra da resmi evlilik yaptılar.”

BENİM TALEBEMDİ

K.İ.’nin 25 yıldan bu yana "vakfın talebesi" olduğunu söyleyen Y.Z.G., "K.İ. benim talebemdi. Şu anda da vakıfta da fahri okutman olarak çalışmaktadır. Ben ve K.İ., Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı personel değiliz, memur sıfatımız yoktur. Kızım bana eşimden ayrılmak istediği hakkında bir şey anlatmadı" dedi.

HEDİYE OLARAK ALDIM

Sakarya’nın yüksek kesimleri beyaza büründü Sakarya’nın yüksek kesimleri beyaza büründü

H.K.G.’nin soruşturma dosyasına sunduğu fotoğraflara ilişkin soruları da yanıtlayan Y.Z.G., "Kızımın dosyaya verdiği gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım. Kızım 6 yaşındayken K.İ.’nin herhangi bir evi yoktur. Kızım başka çocuklarla birlikte ve benim kontrolüm altında K.İ.’nin yanına gidiyordu. Ağabeyi M.S. da yanında bulunuyordu. Kızımın 4-5 ay önce annesiyle birlikte psikiyatri doktoruna gittiğini biliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.