Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Pamukova Meslek Yüksekokulu akademisyenleri Doç. Dr. Fatih Sönmez ve Öğr. Gör. Dr. Zuhal Şahin, bazı bitkilerden doğal renk pigmentlerinin saflaştırılmasına ilişkin yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntemin endüstriyel boyutta uygulanabilirliği için SUBÜ ile DÖHLER Grup arasında patent çalışmaları kapsamındaki bilgi alışverişlerinin dışa aktarılmaması için ‘Gizlilik Sözleşmesi’ imzalandı. Firmanın Karaman ilindeki tesislerinde gerçekleştirilen buluşmada DÖHLER Grup Ar-Ge ve Teknoloji Müdürü Dr. Arda Serpen ile Ar-Ge Yöneticileri Cansu Gencan ve Gizem Kahraman yer aldı.

SUBU_ve_DOHLER_gruptan_ortak_patent_calismasi (2)
Buluşmada ortak patent başvurularının yapılması kararı alınırken ayrıca elde edilen doğal pigmentlerin endüstriyel uygulama çeşitliliğinin artırılması konusunda tecrübe ve öneriler paylaşılarak çalışmaların farklı projelerle genişletilmesi için fikir birliğine varıldı.

SUBU_ve_DOHLER_gruptan_ortak_patent_calismasi (1)
Global ölçekte gıda ve içecek endüstrisi için teknoloji odaklı doğal aromalar, doğal renkler, doğal bitki bazlı içerik maddeleri üreten ve tedarikçisi olan DÖHLER Grup, 158 ülkede aktif olarak faaliyet gösteriyor. Ortaklık kapsamında bir sonraki toplantıda SUBÜ Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileri de yer alacak.