Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 34’üncü konuşmacısı İlim Yayma Büyük Ödülü sahibi Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin olacak.

‘Türkiye’de Biyoteknoloji Alanındaki Güncel Gelişmeler ve Bor’ başlıklı söyleşinin moderatörlüğünü SUBÜ Biyomedikal Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Zahid Yıldız üstlenecek. Söyleşide bor kullanımını sağlayacak teknolojiler ve kullanım alanları, biyomedikal teknolojide Türkiye’nin yaptığı atılımlar ve gelinen son nokta değerlendirilecek.

Üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak söyleşi 26 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Fikrettin Şahin kimdir?
1968 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Prof. Dr. Fikrettin Şahin, 1989’da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio State Üniversitesi, Gıda Koleji, Tarım ve Çevre Bilimleri, Bitki Patolojisi Ana Bilim Dalı’ndan 1994’te yüksek lisans, 1997’de doktora derecesini aldı.

1997-98’de Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi’nde Klinik Mikrobiyoloji alanında doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

1999’da Atatürk Üniversitesi’nde yardımcı doçent doktor unvanı ile göreve başladı.

2000’de doçent, 2005’te profesör unvanlarını aldı. Şahin, yürüttüğü bilimsel çalışmalar kapsamında şu ana kadar 389 bilimsel makale, 392 bildiri, 26 kitap bölümü ve 7 adet kitabın yazarlığını yaptı.

53 adet patentin sahibi oldu. 200’den fazla patent başvurusunda bulundu.

Bilimsel çalışmaları nedeniyle ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından çeşitli ödüllere layık görüldü. Bunların arasında 10 adet İnovasyon Patent Madalyası, Yeditepe Üniversitesi En Başarılı Bilim İnsanı Ödülü, Uluslararası Alumni Ödülü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Bilim İnsanı Ödülü, The Raymond G. Grogan Travel Award, C.C. Allison Award, Dorothy Brickman Leadership Award gibi ödüller yer aldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden İlim Yayma Büyük Ödülü’nü aldı.

Klinik, gıda, çevre ve bitki orijinli mikroorganizmaların moleküler tanısı ve karakterizasyonu, endüstriyel kullanımı olan biyolojik formülasyonların geliştirilmesi, antimikrobiyal malzeme geliştirilmesi ve üretimi, kök hücre, gen tedavisi ve kanser konusunda bilimsel çalışmalar yürüten Şahin, halen Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bu görevinin yanı sıra Biyoteknoloji Enstitü Müdürü, Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarları Koordinatörü ve Biyosidal ve Ar-Ge Laboratuvarları yetkilisi olarak görev yapmaktadır.

2012 yılında TÜBA Asli Üyesi, 2013 yılında TÜBA Konsey Üyesi ve 2015 yılında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiştir.