Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 35’inci konuşmacısı, TÜBİTAK Bilim Ödülü ve İlim Yayma Ödülü sahibi Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Soylak olacak.

Moderatörlüğünü SUBÜ Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Can’ın yapacağı söyleşi Çevre Kirliliği ve İnsan Sağlığı başlığıyla gerçekleştirilecek. Söyleşide çevre kirliliğine sebep olan etmenler, bunların azaltılması için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmalar, kirliliğin insan sağlığı üzerindeki etkisi ile kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için çevrenin bulundurması gereken nitelikler üzerinde durulacak.

Üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak söyleşi, 2 Kasım Çarşamba saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Mustafa Soylak kimdir?
Kayseri’de dünyaya gelen Prof. Dr. Mustafa Soylak, 1988’de Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. 2001-2005 yılları arasında yürüttüğü Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini 2019’dan itibaren yeniden yürütmeye başladı. Akademik çalışma ve projeleriyle 2001 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne, 2020’de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne, 2021’de ise İlim Yayma Ödülü’ne layık görüldü. Uluslararası düzeyde kaleme aldığı makale sayısı 660’a ve toplam atıf sayısı 30 bin 350’ye ulaşan Soylak, 5’i uluslararası 7 kitaba imza atmıştır. Öğretim üyeliğinin yanı sıra şu anda Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi görevini de sürdürmektedir.