DERSLERİ DAHA VERİMLİ KILMA

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (SUBÜ) akademisyenlerin sınıf performansını artırmak, derslerde güncel teknolojilerden yararlanmalarını ve dersleri daha verimli kılmalarını sağlamak için Pedagojik Formasyon Destek Programı başlatıldı. İlk etapta 2021 yılı sonrasında üniversite bünyesine katılan akademisyenlerin dâhil edildiği program ilerleyen süreçte üniversitedeki tüm akademisyenleri kapsayacak. Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen program kapsamında SUBÜ Karasu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Kırksekiz, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Subhan Ekşioğlu, Dr. Öğretim Üyesi Levent Ertuna ve Dr. Öğretim Üyesi Gözde Sezen Gültekin bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyor.  Programda sınıf yönetimi, öğretimin planlanması, eğitim-öğretimde dijital olanakların kullanılması ve ölçme değerlendirme başlıkları ele alınıyor.

1-617

GENÇLERİN DİLİNDEN ANLAMALIYIZ

Pedagojik Formasyon Destek Programı’nın açılışına katılan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Sınıf yönetimi son derece önemli. Öğretim çıktılarına odaklanmamız, gençlerin dilinden anlamamız gerekiyor. Bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazandırmamız için teknoloji kullanımı ile ders anlatımını, ölçme ve değerlendirmeyi doğru kurgulamalıyız. Bazı hocalarımız Ar-Ge konularında çok başarılı olabiliyor ancak sınıf içi iletişimde sıkıntılar yaşayabiliyor. Bazen acil bir alan için hoca gerektiğinde yeni akademisyenler doğrudan derslere girmek zorunda kalabiliyor. Biz bu destek programıyla ders süreçlerine katkıda bulunmak istiyoruz. Sizlerden beklentimiz sorularınızla bu programın daha verimli hale gelmesini sağlamanız. Programı düzenleyen ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

7-138

HEP BİRLİKTE GÜNCELLENECEĞİZ

Programla akademisyenlere hocalığın anlatılmadığını vurgulayan SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay, “Hocalık da dünya ile birlikte değişiyor ve gelişiyor. Aslında programımız bununla ilgili. Dijital öğrenme olanakları artıyor. Yıllardır akademisyenlik yapan hocalarımızın deneme yanılma yoluyla tespit ettikleri kritik noktalar muhakkak vardır. Bunları da burada paylaşarak birbirimize bir şeyler katmış olacağız. Etkileşim ve uzman bilgileriyle hep birlikte güncelleneceğiz. Özel sektör her gün piyasa şartlarına göre yeniden kurgulanıyor. Üniversiteler ise kendi şartları içinde sistematik olarak yola devam ediyor. Bizlerin özel sektörden de öğrenerek derslerimize katacağımız çok şey olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

1-6175-2374-3172-451