ANLAMINDA ÇOK ÖNEMLİDİR

Sakarya Ticaret Borsası tarafından çalışma ile ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi, ”Yapmış olduğumuz çalışma öncelikli olarak gıda güvenliği açısında hasatı yapılan ürünler ne olursa olsun bunların tarladan çıktığı andan itibaren sofraya gelinceye kadar geçen süreçte karşılaşılan çapraz kontaminasyonlar karşısında uygunsuz ortamlarda depolandığında hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı açısından nelere sebep olabileceği anlamında çok önemlidir.

GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Yapılan bu çalışma aslında tarım ürünleri başta olmak üzere hayvansal ürünlerde de üretiminde, işlenmesinde, depolanmasında endüstriyel yöntemlerin ve bilimin kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Önemli olan şudur ki kontamisyonda alınan bakteri yükü ve cinsi ne olursa olsun biz ne kadar kaliteli tarım ürünleri ya da hayvansal ürünler üretirsek üretelim depolama şartlarımız iyi olmazsa uygun ortamı buldukları anda bu bakteri yükü hızla üremeye devam ediyor ve tarladan sofraya çok uzun yollardan geçen çok fazla maliyetlere sebep olan gıdalarımız hem insan hem de hayvan sağlığını tehlikeye sokacak boyutta risk oluşturuyor.

16 MİLYON TON

İşte tam da burada pandemi başta olmak üzere dünya coğrafyasında farklı bölgeler meydana gelen savaşlar bize göstermiştir ki hayatta kalabilmemiz için gıda güvenliği birinci sırada yer almaktadır. Bu yüzden ülkemizde şu anda 8,5 milyon ton kapasiteye ulaşmış lisanslı depolarımızın ihtiyacımız gereği yaklaşık 16 milyon ton olması gerekmektedir.

BEREKETLİ OLSUN

Sakarya Ticaret Borsası olarak bu anlamda çiftçimizin, köylümüzün ve üreticimizin emeğinin güvenli bir ortamda saklanabilmesi adına faaliyete geçirmek üzere olduğumuz Sakarya TB Tarım Ürünleri ve Lisanslı Depoculuk A.Ş.nin önemi bu Laboratuvar çalışmamız sayesinde de tescillenmiş bulunmaktadır. Ülke ve çiftçimizin ekonomisine kazandıracağı katma değerden dolayı şimdiden geleceğimizden daha umutluyuz ve kurduğumuz bu tesis, sonrasında yapılacak olanların teminatı niteliğindedir. Şimdiden şehrimize, çiftçimize ve bölgemize hayırlı, uğurlu, bereketli olsun.”