Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yusuf İlkhun, önceki gece Erenler ilçesinde yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Minibüsçü esnafının, kendi odalarının üyesi olmamasına rağmen olayda ilk akla gelen oda olduklarını kaydeden İlkhun, sürecin yakın takipçisi olacaklarını da söyledi.
İlkhun açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Huzur ve güven şehri Sakarya’mızın kendini bilmez sapık, sapkın ve şizofrenler yüzünden böyle bir olayla anılması tüm halkımızı gibi Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak bizleri de derinden etkilemiştir. Biz şehrimizin en büyük meslek kuruluşlarından biri olarak bu olay karşısında sesiz kalamayız. Her duyarlı vatandaş gibi sürecin takipçisi olacağız. Üç maymunu oynama şansımız yok. Bilindiği üzere talihsiz kızımıza hak etmediği bu hareketi yapan kişi emniyet ekiplerince yakalanmış ve hukuksal süreç başlamıştır. Gerçekleşen bu olayı şiddetle kınıyoruz. Başkanı olduğum Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odası olarak odamız üyesi minibüsçü esnafı olmasa da ayrı esnaf odaları olmasına rağmen böyle bir olayda odamızın kapsayıcı adından dolayı vatandaşlarımızın ilk aklına gelen oda ve başkan olarak bu olayın ulaşım camiamızı derinden üzdüğünü, bunun münferit olay olduğunu, dürüst, düzgün ve ekmek parası için gece gündüz demeden emek veren tüm ulaşım camiamızı rencide etmekte. Sonuç olarak her ne kadar odamızın üyesi olmasa da tasnif etmediğimiz bu olaydan ders çıkartarak daha dikkatli olmaya özen göstereceğiz.
Araç sahibi şoföre aracı teslim etmeden önce; Büyükşehir Belediyemizin şoför  çalışma izin belgesi için gerekli olan nüfus kağıdı, ehliyet, ikametgah, sabıka kaydı, SRC, piskoteknik ve ehliyet sicil kaydı belgelerini istemekte. Belgeler tamamladıktan sonra sakıncalı bir durumu söz konusu değilse çalıştırmaya başlatıyor. Sonuçta bizler de kolluk kuvvetleri değiliz. Belgeler üzerinden araştırmamız söz konusudur.
Bizler 2022 yılı ocak ayında göreve başladığımızda odamız bünyesinde ki kırmızı taksi dolmuş ve sarı taksilerimizle insanlara hizmet ettiğimiz için çalışan arkadaşlarımızın da daha kaliteli hizmet verebilmesi için düzenli ve kapsamlı bir eğitim programı yapmayı Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü, Sakarya İl Jandarma Komutanlığı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak çalıştay hazırlığı sürdürmekteyiz.
Sakarya Şoförler Odası olarak ulaşım sektöründeki Odalara önderlik yapıp ulaşımdaki tüm esnaf arkadaşlarımızın adının lekelenmesinin önüne geçemeye çalışacağız. İçimizdeki çürük elmaları temizlemek için denetim ve eğitimlere hız vererek farkındalığımızı artıracağız.
Kızımızın ailesinin ve sevenlerinin bu olayda yaşadıkları üzüntü ve acıyı tüm Türkiye gibi bizler de yaşıyoruz. Adı geçen şahıs ve araç, Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası üyesi olmadığı halde ulaşımda böyle üzücü olaylarda Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının adının geçmesinin derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bizler de sürecin yakın takipçisi olacağız.”