Açlık sınırı 10 bin TL’ye yaklaştı! Açlık sınırı 10 bin TL’ye yaklaştı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığınca yayımlanan EYT ile ilgili kamuoyu duyurusu ile ilgili olarak, Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş  bilgilendirmelerde bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir.

Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca aylık bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir. İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Emeklilik (Yaşlılık Aylığı) ve Borçlanma taleplerinin e-Devlet üzerinden yapılması mümkündür. E-devlet üzerinden başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumumuzun internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında ve İl Müdürlüğümüzün sosyal medya hesaplarında gerekli bilgilendirmeler de mevcuttur. e-Devlet üzerinden başvuru yapamayan vatandaşlarımız da PTT aracılığıyla iadeli-taahhütlü olarak taleplerini ilgili sosyal güvenlik merkezine posta yolu ile ıslak imzalı olarak gönderebilirler.

30-31 Aralık tarihlerinde Cuma ve Cumartesi günleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz ve bağlı Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz saat 24.00’e kadar hizmet verecektir. 

Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır."