İÇİMİZİ ACITIYOR

Açılış konuşması yapan Kent Şurası Başkanı Erol Öztürk, şu ifadelere yer verdi, “Kent Şurası olarak Ocak ayında oluşturduğumuz heyetle Siyasi partiler, SATSO, Sakarya Ticaret Borsası, Muhtarlar Federasyonu, Üniversiteye atanan rektör Hamza Al ziyaret edildi. Şehrimizde bulunan STK’lara bir takım ziyaretlerde bulunarak kentimizdeki sorunları istişare ettik. Sosyal etkinliklere katılarak katkıda bulunduk. Öncelikle İsveç’teki dinimize yönelik yapılan eylemi esefle kınıyoruz. Dünyada zaman zaman ekonomik savaşlar, din savaşları oluyor. Nedense bu savaşlar genelde İslam ülkelerinde çok daha fazla etki bırakıyor. İran’da, Pakistan’da, Afganistan’da kadın cinayetleri işleniyor. Bu da bizim içimizi acıtıyor. Temenni ediyorum ki söz sahibi olan güçlü ülkeler bu konuya duyarlı olup çözüm noktasında etkili rol oynarlar.

DSC_0687

ILIMLI GÖRÜŞME

Kent şurası olarak destek verdiğimiz Köyüme Dokunma Platformu çok değerli akil insanların bir araya gelmesi ile kuruldu. Şehrimizin değerli insanlarından oluşan Mecdi Cengiz, Aydın Zengin, Ekrem Çoruhlu, Hüsnü Gürpınar, Osman Karagüzel, Hamdi Şenoğlu önderliğinde Köyüme Dokunma Platformu’nu canlı tutmak için büyük bir gayret gösteriyorlar. Köylerimizi şehre çevirdiler ama ortada olan bir şey yok. Bu konu ile ilgili Ziraat Odası Başkanına, Ticaret Borsası’na, Tüm Muhtarlar Derneğine, Kayalar köyüne ve siyasi partilere STK’lar, en nihayetinde bu konuda son sözü söyleyecek olan Büyükşehir Başkanı Ekrem Yüce’ye ziyaretlerde bulunduk. Başkanı bu konuda az da olsa ılımlı gördük.

DSC_0682

MANTAR GİBİ ÇOĞALIYOR

Şehrimizle ilgili bazı görüşlerimiz vardı. Bunlardan biride kontrolsüz bir şekilde mantar gibi çoğalan Bungalov evler. Bu konu insanları rahatsız etmesinden dolayı mutlaka kontrol atına alınması lazım. Yoksa kontrolsüz çoğalan bu yapılar şehir turizmine olumsuz etki verecek. Bir diğer önemli konuda Ada Treni konusu. Şehrin merkezine getirilecek diye söylemler havada kaldı. İnşallah yetkililer bu konuya el atarak Ada Treni’nin şehrin merkezine gelmesine katkı sunarlar. Şehrimiz aynı zamanda bir eğitim şehri. Özellikle İstanbul ve Kocaeli’den burada eğitim gören talebeler var. Hayat şartlarının ve kiraların zor olduğu bir dönemde gidip gelen öğrencilere rahatlık sağlayacağı düşüncesindeyiz.

DSC_0661

REVİZE EDİLMELİ

Bir önemli konuda gölümüz. Göl bizim içme suyumuz olarak büyük önem arz ediyor. Gölün korunması ile ilgili çalışmalar mutlaka tekrar masaya yatırılması lazım. Nasıl korunuyor, nasıl dezenfekte ediliyor bunların fizibilete çalışmaları mutlaka ve mutlaka revize edilmesi gerekiyor. Çünkü zaman zaman arıtma tesislerine yakın insanların sık sık hastalandıklarını duyuyoruz. Demek ki arıtmada da başarılı değiliz.

DSC_0640

YAŞLI BARINMA EVLERİ

Bir başka önemli konuda yaşamla ilgili. Şehrimizde yaşlıların barınması için bir yapı yok. Özellikle dünyada ve birçok şehirde bulunan yaşlı barınma evleri nedense şehrimizde yok. Bununla ilgili bir vakıf kurulmalı ve bu vakfa yaşlılarını bırakan insanların yapacak olduğu yardımlarla orada barınan yaşlılarımızın daha ferah ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine imkan sağlanmalı.

DSC_0639

TREN YOLU PROJESİ

Bir başka önemli konuda kuzey bölgesine kadar uzanacak olan tren yolu projesi. Sanayi şehri diye övünüyoruz fakat liman şehrimiz olan Karasu’ya uzanacak tren rayı hattı çalışmasını hep sümen altı ediyoruz. Bir çok proje yaptık diye övünüyorlar fakat ortada bir şey yok. Büyükşehir için yeni yapılacak binanın yeri için düşündükleri yeri tekrar gözden geçirmelidir. Zira yapılan yanlışlıklardan geri dönülmesi zor oluyor sıkışmış olan şehir daha da sıkışıyor. Kargalı Hanbaba, Ormanköy, Çökekler, Budaklar, Rüstemler yolu güzelleştirilerek şehre yakışır bir proje yapılarak güney girişi trafik açısından rahatlatılır düşüncesindeyiz.’’

DSC_0649

GERÇEKLER DEĞİŞMEDİ

Toplantıda konuşan Hüsnü Gürpınar, “Köyüme Dokunma Platformu nasıl oluştu. Bundan yaklaşık 10 yıl önce şehrin sınırlarını belediye sınırları içine alarak bir gecede bütün köyleri mahalle statüsüne soktular. Köy hizmetlerini kaldırdılar ve bir gecede alınan kararla mahalle yapılmasına rağmen köylerdeki gerçekler değişmedi. Mevcut yönetim bu sıkıntıları görünce İzmir’de yapılan bir tarım şurasında Cumhurbaşkanının tarım bakanına verdiği talimatla köylerin tekrar eski statülere kavuşmaları için bir çalışma yapılması talimatı verdi. Bu çalışmalar sonucunda 2021 yılında kırsal mahalle adı altında bir yönetmelik hayata geçirildi. Kırsal mahalle özelliği şu. İlçelerde köy olma özelliği taşıyan yerler ilçe belediyelerine müracaat edecek, ilçe belediyelerine büyükşehir belediyesine müracaat edip kırsal mahalle statüsüne geçilecek.

DSC_0654

NEDEN UYGULANMIYOR

Burada değişen en önemli konu emlak vergisi ve imar konusunda harçlarda değişiklikler. Bizim burada platform olarak yola çıkmamızdaki en önemli neden 30 tane büyükşehir belediye var. 29 ilde bu yönetmelik bir şekilde uygulandı. Aldığımız duyumlarda şehrimizin Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerine bana kırsal mahalle ilgili hiçbir şekilde gelmeyin dedi. Biz de bölgemizde köylerde yaşayan insanların sesi olmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu yönetmelik her yerde uygulanıyor da şehrimizde neden uygulanmıyor” dedi.

DSC_0635

KARŞI DURAMIYORLAR

CHP Adapazarı meclis üyesi Haluk Akbay da, “Bu şehrin sorunlarına duyarlı olan en güçlü sivil toplum örgütü Kent Şurası’dır. Bu anlamda ne acıdır ki kentte hiçbir siyasi parti ve STK belediye başkanlarına yapılmayan işler için karşı duramıyorlar. Bu benim fikrim. Ben Adapazarı Belediye Meclis Üyesi olarak düşüncelerim Adapazarı Sakarya’nın en büyük ilçesi. Şu anda 84 mahallesinin 52 tanesi köy konumunda. Sanayileşen ve her geçen gün çoğalan organize sanayi yapılanması belediyeler için gelir kaynağı oluşturuyor. Bu yüzden kırsal alan projesi belediyeler için cazip görünmüyor. Tarım şehriyiz diye övünüyoruz fakat tarımı destekleme konusunda hiç gerçekçi adım atmıyoruz’’ dedi.

DSC_0654

SES GETİRECEK DÜZEYDE

Hakan Alkan da şu ifadelere yere verdi, “Kent şurası bu şehre katkı sunmak için gerçekten önemli bir platform. Fakat tek eksiğimiz olaylara tepki verme şeklimiz çok çok basit. Biz toplum olarak bu konuda eksiğiz. En son örneklerine bakacak olursak, Avrupa’da gerek ülkemize gerekse insanımıza yapılan eylemlerde  Hollanda’ya verilen  tepkide portakalları yola atarak, onun ürettiği ürüne sosyal medyada kötü methiyeler düzerek, onun ürettiği ürünü almayarak verdiğimiz tepkiler sonucunda Avrupa ülkeleri bizlere bakıp gülüyor. Madem ses getirecek tepkiler vermemiz gerekiyor Kent şurası olarak verdiğimiz tepkilerin eyleme yansıması ses getirecek düzeyde olmalı.’’

DSC_0666

İNSANLAR DUYARSIZ

Şengülay Erdem Gürdal da “Köyüme Dokunma Projesi gerçekten önemli bir platform ses getiriyor. Ben Ziraat mühendisi ve köylü kızıyım. Fakat gördüğüm kadarıyla bizlerin verdiği bu kadar çabaya köylerimizde yaşayan insanlar duyarsız. Bu ya tepkisiz bir toplum oluşumuzdan kaynaklanıyor ya da bu projenin konusu olan kırsalda yaşayan vatandaşların konunun detayına hakim olmamasından. Öncelikle bu kadar akil insanların yapmış olduğu mücadelenin ve çabanın söz konusu vatandaşları bilgilendirme çalışması yapılmalıdır’’ dedi.