Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşu
Ali Fuat Cebesoy, Sırrı Bey, Hasan Cavit Bey, Çerkez Sait Bey, Koçzade Mahmut Bey, Metozade Hüseyin Efendi, Abdurahman Bey, Cevat Bey, Kaymakam Tahir Bey, İpsiz Recep, Osman Kaptan, Kazım Kaptan, Halit Molla gibi pek çok kahramanın verdiği Kuvâ-yi Milliye mücadelesi neticesinde Adapazarı ve çevresi düşman işgaline uğramadı. 21 Haziran 1921 tarihinde Halit Molla Orhan Camii minaresinden kurtuluş salâsını okudu ve Adapazarı 101 yıldır ay yıldızlı sancağın altında özgürce ve kardeşçe varlığını sürdürüyor. 21 Haziran tarihi Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

adapazarinin_kurtulusu2

Halit Molla anıldı
Adapazarı Belediyesi geçtiğimiz yıl düzenlediği 100. yıl etkinliklerindeki coşkuyu bu yıl da devam ettirdi. 101. yıla özel düzenlenen etkinlikler, 21 Haziran sabahı başlayıp akşam saatlerine kadar devam etti. Kurtuluş kahramanı Halit Molla’nın Söğütlü Sıraköy’deki kabri başında Ferizli ve Söğütlü Belediyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen anma programı sonrası Ferizli Belediyesi’nin koordinesinde Ferizli merkezinde ve Söğütlü Belediyesi’nin koordinesinde Söğütlü merkezinde bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. 

adapazarinin_kurtulusu3

Adapazarı Belediyesi’nden 101. yıla özel etkinlikler
Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, günler öncesinden Adapazarı’nın kurtuluşu için çeşitli etkinliklerin vatandaşlarla buluşacağını duyurmuştu. Halit Molla anma programından sonra, Uzun Çarşı’da SAÜ Öğretim Üyesi Sertan Demir ve Orkestrası Kahramanlık Türküleri konseri gerçekleştirdi. Konser sonrası şehir protokolü ve vatandaşlar hep birlikte Ağa Camii’nden Orhan Camii’ne kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Buradaki yürüyüş Yerel Kültür Derneği’nin koordinasyonunda salâ ve mevlid okumasının ardından ikramlarla son buldu. 

adapazarinin_kurtulusu9

Poyrazlar’da unutulmaz bir gün
Adapazarı Belediyesi 101. yıla özel etkinliklerine Poyrazlar’da devam etti. Yoğun katılımlı bayrak yürüyüşüyle başlayan etkinlikler, Sinan Şimşek konseriyle devam etti. Son olarak sahneyi sevilen sanatçı Oğuzhan Koç aldı. Binlerce Adapazarlının akın ettiği konserde katılımcılar unutulmaz bir akşam yaşadı. 

adapazarinin_kurtulusu11

Başkan Işıksu’dan teşekkür
21 Haziran etkinliklerine dair açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Adapazarı’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılında 7’den 70’e hep birlikteydik. Kahraman şehit ve gazilerimizi dualarla yâd ettik. Gün boyu kurtuluş günümüz anısına birçok etkinlik gerçekleştirdik. Her zaman olduğu gibi yine birlikte çok güzeldik. Beraber hüzünlenip beraber sevindik. İnşaallah bu topraklar üzerinde sevinçlerimizi çoğaltıp, birliktelik ve muhabbet içerisinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu vesileyle etkinliklerimize katılan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. 21 Haziran’ın anlam ve önemini yaşamaya ve yaşatmaya bundan sonra da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

adapazarinin_kurtulusu6

adapazarinin_kurtulusu4

adapazarinin_kurtulusu7