BÜYÜK KRİZE NEDEN OLDU

14-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerde hezimete uğrayan muhalefet kanadında sular durulmuyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, katıldığı bir programda, seçim hezimetinin nedenini itiraf etti. 2019'daki yerel seçimlerde 600 oy aldığı bölgede oylarının 20'ye düştüğünü söyleyen Erhan Usta, "Vatandaşa sordum,'Siz teröristlerle iş birliği yapıyorsunuz' dedi." diye konuştu. 14 ve 28 Mayıs'ta yapılan seçimlerde ağır bir yenilgi alan CHP ve İYİ Parti kanadında sular durulmuyor. Seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başlattığı değişim tartışmaları parti içinde büyük krize neden oldu. Kurultayda Kılıçdaroğlu'nu yenemeyeceğini anlayan İmamoğlu rotayı yeniden İstanbul'a çevirerek "Biz hem bundan sonraki İstanbul seçimlerini, hem de İstanbul'un ilçe seçimlerini kazanmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

AKŞENER'DEN YEREL SEÇİM RESTİ

Pençe Kilit'te 2 terörist etkisiz! Pençe Kilit'te 2 terörist etkisiz!

Seçim hezimetinin ardından İYİ Parti, yerel seçimlere ittifaksız şekilde girmeye hazırlanıyor. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, seçimlere ittifaksız girecekmiş gibi hazırlandıklarını söyleyen Üçok, kendi belediye başkan adaylarını belirleyeceklerinin altını çizmişti.  İYİ Parti lideri Meral Akşener ise partisinin Afyonkarahisar'daki 'Büyük Buluşması'nda Millet İttifakı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklendi. Akşener, "Her birimiz seçime ayrı ayrı girelim. Kendi kadrolarımızla milletimizin karşısına çıkacağız. Hiçbir ilçe ve beldede iş birliği yapmayacağız" dedi.

ERHAN USTA'DAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMALAR

Yaşanan bu gelişmeler tüm sıcaklığını korurken, İYİ Parti Genel Başkanvekili Erhan Usta, katıldığı bir programda seçim hezimetinin nedenini itiraf etti. Bir önceki seçim döneminde 600 oy aldığı bölgede oylarının 20'ye düştüğünü söyleyen Usta, şu ifadeleri kullandı: "Biz kendi hatalarımızın bedelini kendi oy kaybımızla ödedik. Bizim aldığımız oy oranı belli. Bizim tavırlarımızdan dolayı cumhurbaşkanı adayının oy kaybının olduğunu söylemek son derece yanlış. Bu seçim neden kaybedildi? Ben kendi pratiğimi söyleyeyim. Samsun'da karşımıza terör meselesi çıktı. Hiç kimse demedi ki, 'Ya bize çok fazla sosyal yardım veriyorlar. Biz o yüzden AK Parti'ye döndük' demedi. Adam 'ben fakirim' dedi ama 'vatan elden gitmesin diye AK Parti'ye oy vereceğim' dedi.