Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimini Dicle Üniversitesinde, yandal uzmanlığını ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı olan Gülhan Boğatekin, SEAH’ta göreve başladı.  
Sakarya’da olmak ve burada hizmet vermekten çok mutlu olduğunu söyleyen Dr. Gülhan Boğatekin, İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları hakkında bilgi verdi.
Boğatekin, “Alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere (alerjen) karşı verdiği abartılı ve anormal bir yanıtı olarak değerlendirilir.  
İmmün sistem;  Canlılarda hastalıklara karşı koruma görevi yapan, patojenleri  ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işlevlerin tümüne verilen addır. Alerji ve İmmünoloji ise, tüm alerjik hastalıklar ve bağışıklık sistem hücrelerinde meydana gelen işlev bozukluklarını inceleyen ve tedavi eden bir bilim dalıdır.
Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz birçok ajanın alerjik hastalıklara yol açabildiği bilinmektedir. Bu alerjenlerden en sık karşılaşılanlar ise Polenler, ev tozu akarları, küf mantarları, hayvan kepekleri, kabuklu kuru yemişler ( fındık, fıstık, yer fıstığı vb), buğday, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt, bal arısı, yaban arısı gibi böcek sokmaları yer almaktadır.
Alerjen olarak adlandırdığımız yabancı maddeler ile karşılaştığımızda, burunda akıntı, kaşıntı, tıkanıklık, öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ( kurdeşen), yüzde, gözde, dudak çevresinde şişlik, boğazda kaşıntı, ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, gözlerde kızarıklık, yanma, kaşıntı ve sulanma, tansiyonda düşme, çarpıntı, terleme ve baygınlık, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler olabilir” dedi.
Dr. Gülhan Boğatekin,  alerji ve immünoloji kliniğinde tüm alerjik hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıkları değerlendirmesi ile gereken tetkik ve tedavilerin yapıldığını belirterek, “Hasta kabul ve yönlendirme işlemleri;  Korucuk Kampüsümüzde yeşil alan kaydı ile yapılmaktadır” diye konuştu.