Odyoloji Referans Merkezi birimi olarak da faaliyet veren merkezi ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü’ye Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, SEAH Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis, hastane yöneticileri ile SEAH Kulak Burun Boğaz Kliniği (KBB) Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Mahmut Sinan Yılmaz ile Doç. Dr. Ahmet Kara eşlik etti.

Hasta kabulüne başlayan merkezle ilgili İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü’ye bilgi veren Prof. Dr. Mahmut Sinan Yılmaz, merkezin odyoloji birimi işitme, denge ve konuşma alanlarında ilimizdeki ve çevre illerden gelen hastalara hizmet verdiğini ifade etti.

isitme_ve_Denge_Testi_Merkezi_acildi (2)
Yılmaz, “Hem referans merkez olmamız, hem de hastanemizin sağlık kurulu için hakem hastane olarak belirlenmemiz sebebiyle bölgemiz hastalarına yoğun bir şekilde hizmet vermekteyiz. Merkezimizde ileri düzey tanısal testler odyologlar tarafından yürütülmekte. Özellikle üçüncü basamak olarak sevk edilen bebek ve yetişkin hastaların tüm onkolojik testleri, işitsel uyarılmış beyinsapı cevapları (ABR) ve ileri düzey işitsel elektrofizyolojik tetkikleri birimimizde gerçekleştiriliyor. Ayrıca hastaların işitsel implantendikasyonları belirlenerek, bu yönde cerrahi girişimlerden fayda görmeleri ve rehabilitasyonları takip edilmekte.” dedi.

isitme_ve_Denge_Testi_Merkezi_acildi (4)
İşitme kayıtlı bebek hastaların cihazlanması ve konuşma gelişimlerinin değerlendirilmesi gibi hizmetlerinde verildiğini dile getiren Doç. Dr. Ahmet Kara da merkezle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada verdiğimiz hizmetlerle birlikte çocuklar için oyun odyometrisi ve serbest saha odyolojik test bataryaları hastaların ihtiyacına göre uygulanmakta.Denge alanında KBB bölümünden yönlendirilen hastaların tanısal değerlendirmeleri yapılmakta.Bu kapsamda kalori VNG(videonistamografi), VHİT ve VEMP testleri icra edilmekte. Dil konuşma ve ses terapisi hizmetleri bireysel odalarda veriliyor. Terapi ve test materyalleri dil konuşma terapistleri tarafından uygulanıyor. Dil konuşma ve ses terapisi hizmeti KBB ve diğer ilgili (nöroloji ve psikiyatri gibi) branşlardan yapılan yönlendirme sonucunda randevu usulü ile gerçekleştiriliyor.”

isitme_ve_Denge_Testi_Merkezi_acildi (3)
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, işitme, denge ve konuşma referansları ve Odyoloji Referans Merkezi ihtiyacı dolayısıyla daha önce il dışına gitmek zorunda kalan hastaların yanı sıra komşu illerden de merkeze hasta gelmesinin önemine vurgu yaparak, merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Desteklerinden dolayı İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü’ye teşekkür eden SEAH Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis, poliklinik hizmetlerinin verildiği İstasyon Ek Binasında Sağlık Kurulu ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile Evde Sağlık Hizmetlerinin de bulunduğunu dile getirdi.