TAM 83 YIL GEÇTİ
Platform tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın ( yaygın bilinen adıyla; 2. Dünya savaşı ) başladığı 1 Eylül 1939 tarihinin üzerinden tam 83 yıl geçti. Ancak emperyalist ülkeler, kendi çıkarları uğruna işgallerle, saldırılarla dünyayı kana bulamaya, gerici, dikta güçlere zemin yaratmaya devam ediyorlar.  Paylaşım savaşlarının merkezi haline gelen Ortadoğu’dan Ukrayna’ya, Yemen’den Libya’ya dünyamız acı ve gözyaşına bulanıyor. Emperyalistler ve gerici-dikta güçler kendi elleriyle yarattıkları savaş politikalarının bir sonucu olan mülteciliği ve göçmenliği milliyetçiliğin, ırkçılığın yükseltilmesinin, halklar arasında düşmanlığın körüklenmesinin aracı haline getiriyor.

TEK ADAM REJİMİ
Ülkemizdeki mevcut tek adam rejimi ise derinleşen ekonomik kriz koşullarında yaklaşan seçimde koltuğu korumanın yolunu savaş, çatışma ve şiddet ortamını daha da artıran politikalarda arıyor. İçeride ve dışarıda esas alınan milliyetçi, şoven, ayrımcı, tekçi, cinsiyetçi, mezhepçi siyasetin dozu her gün biraz daha arttırılıyor. Halkları ve emekçileri kutuplaştıran politikalara, tüm yurttaşların can ve mal güvencesini, emekçilerin onurlu çalışma hakkını ve iş güvencesini yok sayan saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor.

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ
Bu tablo binlerce insanımızın ölümüne, bizim emeğimizin ürünü olan kaynakların onlarca yıldır süren adı konmamış savaşa aktarılmasına, doğanın ve yaşam alanlarımızın yok edilmesine yol açıyor. Dolayısıyla ülkemizde, bölgemizde ve dünyada barışa olan ihtiyaç tüm yakıcılığı ile her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor.  Savaş ve çatışma ortamının emekçilerin üzerindeki sömürünün artırılmasında fırsata çevrildiği bu koşullarda barış talebimizi bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz. Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!”