Kısa Film Festivalina Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Senarist ve Yapımcı Mehmet Bozdağ, sinema oyuncuları, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, Büyükşehir ve SAÜ ortaklığı ile düzenlenen  etkinlikte yurt içi ve yurt dışından birçok kısa film katılımcılara tanıtıldı. Programının sonunda ödüller sahiplerini bulurken, dans gösterileri de geceye damga vurdu.

saude_kisa_film_festivali6

“Projelerle Sakarya’nın tanınırlığını artıracağız”
Bu yıl 8’incisi düzenlenen Sakarya Kısa Film Festivalinin hayırlı olmasını temenni eden Başkan Ekrem Yüce, “Festivalde emeği geçen bütün öğrencileri ve hocaları tebrik ediyorum. Bu gibi yarışmalar, bir şehrin sosyal ve kültürel dokusunun oluşmasında önemli rol oynuyor. Şehrimizin tanıtımı açısından da mühim bir yere sahip olduğunu düşündüğüm film yarışmaları aynı zamanda kültürel boşluğun doldurulmasına da ön ayak oluyor. Sakarya’nın gerek ulusal gerek uluslararası camiada kültürel faaliyetleriyle ön plana çıkmasından gurur duyuyoruz. Büyükşehir Belediyemiz her zaman Sakarya’mızın tanınırlığını artıracak projelere destek vermeye devam edecek” dedi.

saude_kisa_film_festivali2

“Sanatın ve sanatçının her zaman yanındayız”
Başkan Ekrem Yüce, “Kısa filmler bize farklı bakış açılarını, yeni kamera tekniklerini, deneysel çalışmaları sunar. Sinemanın gelişimi için çok önemli rol üstlenir. Kendimizle olan yolculuğumuzu beyaz perdede gözlerimizin önüne serer. Bu tip sanatsal faaliyetlerin yaygınlaşmasını ve desteklenmesini çok önemsiyoruz. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek, kültürümüzün devamlılığını sağlamak geleneğimizin bize güzel mirasıdır. Şehrimizin doğal güzelliklerini, tarihi eserlerini ve muazzam kültürünü belki de tüm dünyaya tanıtacak olan bu film festivaline katılan tüm sanatçılarımızın, gençlerimizin emeğine büyük saygı duyuyorum. Her birinin ellerine ve yüreğine sağlık. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

saude_kisa_film_festivali5

“Dizi ve film setleri oluşturacağız”
Başkan Yüce, “Sakarya’da film setleri oluşturulması için Sayın Mehmet Bozdağ ile görüşmelerimizi yapmıştık. İlerleyen zamanlarda Sapanca İl Ormanı, Dikmen Yaylası, Keremali Yaylası gibi birçok alanda dizi setlerimizi oluşturacağız ve çekimler yapacağız. Ben sizlerin huzurunda buradan kendisine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki Sakarya Üniversitesi bizlerden her zaman ne isterlerse büyükşehir olarak onların her zaman yanında olacağız. Her zaman söylediğimiz bir sloganımız var: ‘Sakarya sizin eviniz, hepinizi misafir ederiz” dedi.

saude_kisa_film_festivali3

saude_kisa_film_festivali4