Sakarya’yı Sapanca Gölü'müze  sahip çıkmaya davet ediyoruz! Sakarya’yı Sapanca Gölü'müze sahip çıkmaya davet ediyoruz!

Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1206 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Şubat ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Zafer Bekdemir’in sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.
Yönetim kurulunun aylık faaliyetleri ve gündeme ilişkin bilgiler vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Deprem yardımları
SATSO Başkanı Altuğ, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, SATSO olarak deprem felaketinin ardından sahada tespit edilen günlük ihtiyaçlardan, finansmana, psikolojik desteğe kadar birçok alandaki sorunları, beklenti ve ihtiyaçları gidermeye gayret ettiklerini söyledi. Altuğ, “Depremin ilk günü itibariyle odamız adına açtığımız banka hesabı üzerinden nakdi olarak toplam 3 milyon 967 bin 975 TL bağış topladık. Bu meblağı, 30 konteyner, çadır, gıda malzemesi, elektrikli ve peletli sobalar, bebek malzemeleri gibi bölgenin belirlenen acil ihtiyaçları için en uygun şekilde değerlendirdik. Özellikle konteynerlerin tefrişatı  ve depremzedelerimiz için ergonomik bir yaşam alanı olması için odamız üyesi firmalar ve Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere İmkb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ferizli Borsa İstanbul, Recepbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kaynarca Seyfettin Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Geyve Sinan Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sakarya Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi,  öğretmen ve öğrencileri tarafından gerekli bakım onarım işleri gerçekleştirildi. Hesabımıza bağış yapan ve konteynerlerin onarımına katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Altuğ, deprem bölgesine yardımların süreceğini de söyledi.  

satso_meclis2-3

TEPAV depremin ekonomiye etkileri araştırması
TEPAV tarafından “depremin ülke ekonomisi üzerindeki etkisi” ile ilgili bir rapora göre; 2023 yılında ekonomik büyümenin, deprem öncesi öngörülen baz senaryoya göre 1,2 puan daha düşük gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Altuğ, depremin 5 yıllık bir dönemde, 150 milyar dolara ulaşan bir finansman ihtiyacı yaratmasının ön görüldüğünü de kaydetti.

Deprem bölgesinin ekonomiye katkısı
SATSO Başkanı Akgün Altuğ konuşmasının devamında, “Bölgenin ülke ekonomisine istihdam açısından katkısına baktığımızda; 2022 yıl sonu verilerine göre Türkiye’de toplam 26.3 milyon sigortalının 3,3 milyonu depremden etkilenen 11 ilimizde istihdam edilmekteydi. Bu da demek oluyor ki ülkemizdeki toplam istihdamın %12,3’ünü depremden etkilenen illerimiz oluşturuyor. Yine ülkemizde 2.2 milyon kayıtlı iş yerinin 220 bini bu bölgemizde yer almaktadır. Yani ülkemizdeki işyerlerinin %10’u deprem bölgesinde ve bu afetten etkilenmiş durumda. 2022 yılında ülkemizin toplam ihracatı 254.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Depremden etkilenen illerimizin bu değere katkısı ise yaklaşık 22 milyar dolar. Yani toplam ihracatımızın %9’u bu bölgeden gerçekleşmiş. Bölgede özellikle Gaziantep, Hatay ve Adana illeri ihracatta öne çıkan illerimizdendi. Ama ne yazık ki depremden en fazla etkilenen iller oldu. Cari açığımız artarken üzerine böyle bir felaketin yaşanması da ekonomik dengeleri sarstı.Bu sebeple bir an önce eylem planları oluşturarak harekete geçilmesi ülkemiz için hayati önem taşıyor. Deprem bölgesindeki ekonomik faaliyetlerin, üretimin muhakkak sürdürülebilir kılınması gerekmektedir. Ayrıca bölgeye özel yatırım teşviklerinin verilmesi de TEPAV’ın raporunda belirttiği 5 yıllık toparlanma sürecinin öne alınmasına katkı sunacaktır” dedi.
satso_meclis4-2
Sakarya’nın depreme hazırlığı
“Sakarya olarak deprem kuşağında olduğumuz gerçeğini yaşanan bu felaketle tekrar acı bir şekilde hatırladık” diyen Altuğ, “Hazırlık konusundaki yetersizliğimizi de görerek hızlı bir şekilde aksiyon almamız gerektiğinin farkına vardık. İlgili komitemizin Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde şehirdeki yapılar için envanter çalışması konusunda harekete geçildiği, bu çalışmaların yüzde 90’ının tamamlanmış olduğu, tamamlananlar arasında 10 bin civarında yapının risk oluşturacak nitelikte olduğu bilgisini aldık. Ancak yapılan çalışma sonuçlarının bir an evvel kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Buna karşılık yapılması gerekenleri önceliklendirmeliyiz. Örneğin yaşanan depremde gördük ki, deprem anında ulaşım ve iletişimin kesilmemesi önemli. Buna uygun bir program yapmalıyız. Ve her şeyden önemlisi tüm bunları bir an evvel yapmalıyız. Bahane üretecek zamanımız olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Sakarya Ekonomisi
TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim endeksinin aylık bazda %1,9, yıllık bazda yüzde 4,5 arttığını belirten Akgün Altuğ, “İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak yüzde 73,5 seviyesinde gerçekleşti.  İlimiz tim verilerine göre şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 40.45’lik düşüşle 322.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve kümülatifte en çok ihracatı yapan 7. İl konumunu korudu.TÜİK ocak ayı verilerine göre ise ithalatımız %12,5 oranında artışla 355 milyon 270 bin dolar olmuştur. Ocak ayında Sakarya dış ticaret dengesi 219 milyon 361 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %162 olarak gerçekleşti. 
satso_meclis5
Yatırım Teşvikleri
Sakarya’da yılın ilk iki ayında 6 milyar 958 milyon tl değerinde, 1558 kişiye istihdam sağlaması öngörülen, toplam 44 adet yatırım teşvik belgesi verildi. Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında oldukça ciddi bir artış söz konusu. Belge sayısı olarak geçen yılın ilk iki ayına göre 3 katı fazla, yatırım tutarı ise aynı dönemin 20 katı olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım deprem bölgesinden canlı olarak bağlandı
Başkan Altuğ, bu süreçte gösterilen dayanışma örneğinin Ramazan ayında da devam edeceğini söyleyerek, “Ramazan yardımlarımızı deprem bölgesindeki oda ve borsalarla koordine olarak TOBB öncülüğünde bölgeye ulaştırıyoruz. İlimizdeki ekonomi tabanlı derneklerimizle bu ayki toplantımızda deprem bölgesinde iftar ve sahur programları düzenlemeye karar verdik. Halen Kahramanmaraş’ta bulunan valimizle bu konuda organize olarak hareket ediyoruz” dedi.
Başkan Altuğ’un konuşması sırasında Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım meclis toplantısına canlı olarak bağlanarak deprem bölgesinden son gelişmeleri meclis üyeleriyle paylaştı.

satso_meclis3-2