6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde etkisini göstererek acı yıkımlara sebep olan deprem felaketi sonrası ilk günden itibaren Sakarya iş dünyasını organize ederek bölgeye ısıtıcı, kıyafet, battaniye, gıda, gezici aşevi, kolilenmiş erzak gibi birçok yardımların iletilmesi adına çalışan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası; bölgedeki barınma sorununu gidermek adına konteyner tedariğine başladı.

satso_konteyner3
İkinci el satın alınan konteynerler, depremzedelerin konforlu bir şekilde yaşaması için SATSO üyesi firmalar ile Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ferizli Borsa İstanbul Recepbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kaynarca Seyfettin Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Geyve Sinan Bey Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi, Sakarya Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencileri tarafından gerekli bakım onarım işleri gerçekleştirildi. İşlemleri tamamlanan 30 konteyner, trenlere yüklenerek Adıyaman’a gönderilmek üzere yola çıktı.

satso_konteyner2
Süreci değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Acı yıkımın üzerinden 22 gün geçti. Bu süre zarfında 10 bine yakın artçı sarsıntı ile Hatay ve Malatya merkezli depremleri de yaşadık. Bu sürecin ilk dakikalarından itibaren gösterdiğimiz büyük dayanışmayı 22. günde de sürdürüyoruz. Tüm Türkiye tek yürek oldu yardımlar bölgeye gönderilmeye devam ediyor. Bizler de şu anda depremzedelerimizin en temel ihtiyacı olan sağlıklı barınma ihtiyacını gidermek adına girişimler gerçekleştirdik.

satso_konteyner4
Konteyner tamiratı ile konforlu bir hale getirilmesinde katkı sunan meslek liselerimiz ve destek olan üyelerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca gece gündüz demeden yardım malzemelerinin toplanması, koordinasyonu ve lojistiği konularında üstün gayret gösteren, her türlü imkânını seferber eden Sakarya iş dünyası ve Sakarya halkına da tekrar teşekkür ediyorum. Şimdi de hazır olan konteynerlerimizi trenlere yükleyerek afet bölgesindeki depremzedelerimizin kullanımı için gönderiyoruz. Ülke olarak dayanışma içinde bu süreci aşacağımıza inanıyorum” dedi. 

satso_konteyner5

satso_konteyner7