Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1197 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mayıs Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

satso_meclis2-2
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ bir konuşma yaparak, Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
“Birçok faktörün eş zamanlı olarak hem ülkemizi hem bölgeyi hem de bütün dünyayı etkilediği zor bir dönemden geçiyoruz. Globalleşmenin ardından tek kutuplu dünya düzeni değişmeye başladı” diyen Altuğ, “Ülkemiz için sıkıntıları çözme adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Hükümetimiz ve ekonomi yönetiminin istikrarı temin etmek görevine, bizler üreterek ve kalkınmaya katkı sunacak projeler hazırlayarak destek olacağız. En önemli misyonumuz yeni yatırım alanları oluşturmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olmalıdır” dedi. 

satso_meclis3-1
Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 7,3 büyüdüğünü belirten Altuğ, “Ekonomide kalıcı ve istikrarlı büyüme için enflasyon ve döviz meselesi umuyoruz ki en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır” diye konuştu.
TİM’in açıkladığı verilere göre 2022 mayıs ayında Sakarya’nın 353 milyon dolarlık ihracat ile 8. il olduğuna dikkat çeken Akgün Altuğ, “Kümülatifte ise yıl içerisinde 7. sırada yerini korumaya devam ediyor. Mayıs ayında Sakarya’dan yapılan ihracatta, 2022 nisan ayına göre yüzde 29, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ise yüzde 1’lik telafi edilebilir bir düşüş söz konusu. 5 aylık toplam ihracatımız 2 milyar 242 milyon doları aştı. Bunun yanında Sakarya’dan serbest bölgeler dahil toplam 121 ülkeye ihracat yapıldı” şeklinde konuştu. 

satso_meclis4-1