SASADER’den yapılan açıklamada Mayıs 2022 tarihi itibariyle seçimli olağan genel kurul sonrasında yeni yönetim kurulu olarak faaliyetlere devam edildiği belirtilerek, “Kısa adı SASADER olan derneğimizin amacı öncelikli olarak sigorta acentelerinin sorunlarını çözüme kavuşturmak, sigorta acenteleri ve sigortalılar arasındaki sorunlara hakemlik yapmak, mevzuat desteği sağlamaktır.
Bu vesile ile son dönemlerde basında çıkan bazı haberler hakkında açıklama zorunluluğu doğmuştur. Ülkemizin içinde bulunmuş olduğu global ekonomik sıkıntılı dönemde sigorta sektörü de etkilenmiştir. Kasko branşında bile 2022 Temmuz sonu itibariyle % 27 sigortalı sayısında azalma yaşanmıştır. Sigorta şirketlerinin de maliyetlerinde meydana gelen artışlara bağlı olarak sigorta primlerinde artışlar meydana gelmiştir. Bazı sigorta şirketleri bu süreç içerisinde prim tahsilat şekillerinde değişikliklere gitmiştir. Günlük bazlı sıkıntılar meydana gelmiştir. Fakat SEDDK’nın ve piyasanın tepkisi sonucu bu sorunlar hızlıca düzelmiştir. Şu an için poliçe tanzim eden şirketlerin hepsi kredi kartı ile tahsilat sağlamaktadır. Fakat maalesef trafik sigortalarında birçok şirket taksit imkanını kaldırmıştır.
Son günlerde ulusal ve yerel basında gerçeği yansıtmayan bazı haberler yer almaktadır. Trafik sigortalarında 12 taksit, poliçelerde mesnetsiz indirim oranları, hiçbir kriter olmadan belirtilen çok ucuz sigorta fiyatı olan reklamlara sigortalılarımızın itibar etmemeleri yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Dikkatlice kontrol edildiğinde bu tarz açıklamaların haber gibi lanse edilmesine karşılık altında “BU BİR İLANDIR” İbaresi bulunmaktadır. Bu tarz işlem yapan kişilerle muhatap olunduğunda ödemelerinizin mutlaka sigorta şirketinin kendisine yapıldığından emin olarak işlem yapılması hususunda uyarmak ihtiyacı duymaktayız.  
Sigortalardaki indirim ve sürprim uygulamaları 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile düzenlenmektedir. Dolayısıyla tüm sektör unsurları bu kanuna uygun hareket etmek zorundadır. 
Her türlü sigortacılık işlemlerinizde sigorta acentelerinize danışmanızı ve Sakaryalı sigorta acentelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz” denildi.