Sapanca Bilim Şenliği açılış programı; Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, protokol üyeleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. TÜBİTAK'ın 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Sapanca ilçesinde düzenlenen Bilim Şenliği etkinlikleri 3 gün boyunca devam edecek. 

sapanca_bilim_senligi1
Proje yürütücüsü Orhan Öz tarafından koordine edilen proje ile bilimsel merak uyandırılması ve katılımcıların günlük hayatın içindeki ayrıntıların, bilimsel yöntemlerle açıklanabileceğini keşfetmesi sağlanarak yeni bakış açıları kazanılması hedefleniyor. 
Bu hedef doğrultusunda proje; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Akıl Oyunları, Robotik, Mühendislik, Havacılık, Astronomi, Kodlama, Tasarım, Sanat ve STEM alanlarını kapsayan “Artırılmış Gerçeklik, Animasyon, Bilgi İşlemsel Düşünme, Çevrim içi Etkileşimli Uygulamalar, Deneysel Uygulamalar, Oyunlaştırma, Sanat ve Drama Etkinlikleri, Gözlem, Sergiler, Gösteriler, Seminerler” aracılığıyla gerçekleştirilecek 111 atölye, 5 bilimsel gösteri, 6 sergi, 4 gezi ve 5 söyleşiden oluşuyor.

sapanca_bilim_senligi2
Söz konusu etkinlikler okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim öğrencileri, üniversite ve genel halkın katılımına yönelik olarak çeşitli şekillerde hazırlanırken toplamda 10 bin  ziyaretçiye ulaşılması hedefleniyor.

sapanca_bilim_senligi3
Bilim Şenliğinin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, TÜBİTAK Bilim Şenliklerinin genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilgiyi pratiğe geçirerek somutlaştırmayı ve mevcut bilgileri kemâle erdirmeyi sağlaması bakımından önemli olduğunu ifade etti. 

sapanca_bilim_senligi4
İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, TÜBİTAK 4007 Sapanca Bilim Şenliği Açılış Programına katılanlara teşekkür ederek Bilim Şenliği proje yürütücüsü, ekibi ve atölye liderlerini de tebrik etti.

sapanca_bilim_senligi6
Savaşçı, Sakarya Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen #BilimSakarya projesi ve diğer projelere büyük katkı sağlayan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'a , Milletvekillerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'ye, üniversitelerin yöneticilerine, kaymakamlara ve belediye başkanlarına teşekkür etti.

sapanca_bilim_senligi7sapanca_bilim_senligi5