HAKİM KARŞISINA ÇIKTI
Sakarya
'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 222 sanığın yargılandığı davada Yargıtay, verilen mahkumiyet ve beraatlere ilişkin onama ve bozma kararları almıştı. Alınan karar çerçevesinde darbe girişimiyle yargılanan sanıklardan eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur C. ile ve Albay Ahmet Ü. tekrar hakim karşısına çıktı. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Yargıtay'ın ilamının okunmasının ardından duruşma başladı. Duruşmaya sanıklar bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, sanık avukatı salonda hazır bulundu.

AW030097_02
SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
Duruşmada söz hakkı verilen sanık Uğur C., Yargıtay’ın silahlı terör örgütü yöneticiliğine ilişkin kararı bozmasına yönelik bir diyeceğinin olmadığını, sanık Ahmet Ü. ise örgüt üyesi olmadığını ve üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, bahse konu olan olaya ilişkin sanıklar hakkında Yargıtay kararında belirtilen ‘Silahlı terör örgütü yönetme’ ve ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Akrabalar arasında silahlı kavga! 1 ağır yaralı Akrabalar arasında silahlı kavga! 1 ağır yaralı

DAVA YENİDEN GÖRÜLECEK
Sakarya’da 15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsü sonrasında 3 Nisan 2017 tarihinde 222 sanık yargılanmaya başlamıştı. Yargılama süresince sanıklar, avukatları ile bazı müşteki vekilleri hususa ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'nin, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararlarını onamasının ardından dosyayı temyize götürdü. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini bitirdi.

AW030097_01
HUKUKA UYGUN
Yapılan inceleme çerçevesinde mahkeme ‘Anayasayı ihlal’ suçunda eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur C. ve Albay Ahmet Ü.'ye verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını, sanıklardan Fatih G., Hakan G. ve Emrah B.'yeverilen ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme’ suçundan 12 yıl 6'şar ay hapis cezasını onarken, sanık İsmail Ş.'nin ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasını hukuka uygun buldu. Ayrıca 3. Ceza Dairesi ‘Anayasayı ihlal’ suçundan 71 sanık hakkında verilen beraat kararını da onadı.

MAHKUMİYETLERİ BOZDU
Mahkeme, 94 sanık hakkındaki Anayasa'yı ihlal suçundan beraat kararları ile 52 sanığa ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan verilen mahkumiyetleri bozdu. 3. Ceza Dairesi ise darbe girişimine ilişkin ‘Anayasayı ihlal’ suçundan beraat eden 26 sanık ile ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme’ suçundan tutuklanan 52 sanık hakkındaki hükmü, kanunsuz emirler doğrultusunda valiliği ele geçirmek, ateş emri vermek gibi eylemlerle suçu müşterek fail olarak gerçekleştirmeleri sebebiyle ‘Anayasa'yı ihlal’ suçundan mahkumiyete karar verilmesi gerektiği dikkate alınmadığı için hukuka uygun bulmadı.

AW030097_03
YER OLMADIĞINA KARAR
Ayrıca 3. Ceza Dairesi, Uğur C.'ye ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’, Ahmet Ü., Bahri G., Ümit A., Emre M. ve Adem K.'ye ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan verilen cezaları, ‘Anayasa'yı ihlal’ suçunun tüm unsurlarıyla gerçekleştiği somut olayda sanıkların ayrıca bu suçlardan cezalandırılma imkanı bulunmadığı için ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerektiği için bozdu.

YENİDEN HAKİM KARŞISINA
Bu çerçevede, Yargıtay tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Yargıtay’ın verilen mahkumiyet ve beraatlere ilişkin onama ve bozma kararlarının ardından darbe girişimiyle yargılanan sanıklar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkacak.