Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir fabrikada tesis açılış törenine katıldı. Törene Bakan Varank’ın yanı sıra Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile davetliler katıldı.
Törende bir konuşma yapan Bakan Mustafa Varank, sanayinin parlayan yıldızı Sakarya’da özellikle yüksek teknolojili alanlardaki yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti. Varank, “Sakarya potansiyeliyle, ülkemiz ekonomisinin dönüşümüne ev sahipliği yapacak şehirlerimizden biri. Burası; sahip olduğu nitelikli insan kaynağı, teknolojik yetkinlikleri, altyapı imkanları ve üretim kabiliyetleriyle yatırımcılara çok cazip fırsatlar sunuyor. Bu nedenle de ulusal ve uluslararası birçok firma, buraya yatırım yapmayı tercih ediyor. Her zaman söylüyoruz; merkezi konumu, güçlü finans sistemi, istikrarlı makro ekonomik yapısı ve cazip teşvikleriyle Türkiye, yatırımcılar için dünyanın en güvenli limanı” diye konuştu.
mustafa_varank2
“Kendi kendine yetebilen üretim kabiliyeti olan bir ekonomi”
Pandemi ve savaş koşullarının, kendi kendine yetebilen, kritik ürün ve teknolojilerde üretim kabiliyeti olan bir ekonominin oluşturulmasının şart olduğunu gösterdiğini söyleyen Bakan Varank, “Biz zaten bunu tesis etmek üzere Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu tasarlayıp uygulamaya başlamıştık. Bu vizyon çerçevesinde kapsamlı bir planlama yaptık ve her alanda atılımlara hızlıca başladık. Bu bağlamda, Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminden girişimciliğe, dijitalleşmeden beşeri sermayenin geliştirilmesine kadar çok kapsamlı politikalar uyguluyor ve sanayimizin konvansiyonel üretimini modernize ediyoruz. Bu yaklaşımımızın olumlu sonuçlarını da birçok alanda gözlemleyebiliyoruz” dedi.

mustafa_varank4

“Gençleri paydaşımız olarak görüyoruz”
Fırsat ve imkan verildiğinde Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını belirten Bakan Varank, “Bunun sürdürülebilir bir şekilde devam edebilmesi ancak gençlerin bu alana öncülük etmesiyle mümkün. Bu nedenle biz, yürüttüğümüz her politikada gençleri paydaşımız olarak görüyoruz. Havacılıktan uzaya, savunma sanayiinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar birçok alanda yaptığımız atılımlara gençlerin öncülük etmesini istiyoruz. Fırsat verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığına defalarca şahit olduk. Son dönemde ülkemizden çıkan milyar dolarlara ulaşan Turcorn’lar, ya da ordumuza teslim ettiğimiz Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’mız bu örneklerin sadece birkaç tanesi. TÜBİTAK desteğiyle ülkemizi uluslararası arenada temsil etmek üzere yetiştirilen genç bilim insanlarımız son dönemde katıldıkları tüm yarışmalardan başarılarla dönüyorlar. İşte yine dün gençlerimiz Avrupa Fizik Olimpiyatında madalyalar kazanarak bizleri gururlandırdılar. Ülkemize bu gururu yaşatan milli takım öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Bizim buradaki temel gayemiz bilim ve teknoloji gerektiren her alanda bu örnekleri çoğaltmak ve ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapmaktır. Bunu da TEKNOFEST gençliğinin öncülüğünde yapacağımızdan en ufak bir şüphe duymuyoruz” ifadelerini kullandı.

mustafa_varank5