Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Acil Durum Hastanesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile eğitim yatırımları, yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreni için Adapazarı Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti. 

erdogan_sakarya2
42 ayrı proje
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Sakarya'da bugün eğitimde anasınıfından ilkokula, ortaokula, liseye, atölyeler, köy yaşam merkezlerine kadar 42 ayrı projenin resmi açılışının yapıldığını söyledi. Erdoğan, "Sakarya Üniversitemizin ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemizin inşası tamamlanan birimlerini açılışını da buradan açıyoruz. Çeşitli ilçelerimizdeki spor yatırımlarını resmen hizmete sunuyoruz. Sağlıkta aralarında 100 yataklı acil durum hastanesinin de bulunduğu 250 milyon liralık sağlık yatırımlarını hizmete açıyoruz. Ulaştırmada 60 kilometrelik Kaynarca-Karasu yolunun inşası biten 49 kilometrelik kısmını bugün açıyoruz. Kalan kısmı da en kısa sürede tamamlıyoruz" dedi.

erdogan_sakarya4
Hayırlı olsun
Tüm yatırımların şehre hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, "Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ulaşımdan altyapıya, 58 kalemde 725 milyon liralık yatırımı şehrimize kazandırdı. Yine Sakarya Büyükşehir Belediyemiz, şehir genelinde 238 milyon lira maliyetle 401 kilometre asfaltlama ve beton yol çalışması yaptı. Adapazarı, Serdivan, Erenler, Arifiye, Kocaali, Taraklı, Karasu, Pamukova, Söğütlü, Geyve, Akyazı, Kaynarca ve Ferizli belediyelerimizde pek çok kıymetli yatırımı hizmete sundu. Genel toplamı 1 milyar 100 milyon lirayı bulan belediye yatırımlarımızın da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

erdogan_sakarya3
Son 20 yılda 42 milyarlık yatırım
"Sakarya'ya son 20 yılda 42 milyar tutarında yatırım yaptık" diyen Erdoğan sözlerini, "Eğitimde 3 bin 486 adet yeni derslik kazandırdık. Şehrimize ikinci devlet üniversitesi olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni kurduk. Gençlik ve sporda 14 bin kişi kapasiteli yüksek öğretim yurt binaları açtık. Stadyumla birlikte toplam 71 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Sakaryalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam yaklaşık 3 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda bin 625 yataklı 22 hastanenin aralarında olduğu 57 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık. Halen bin yataklı Sakarya Şehir Hastanemizle birlikte 7 adet sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar 7 bin 362 konutu tamamladık, bin 139 konutun inşası devam ediyor. Depreme hazırlık çerçevesinde Sakarya'da 900 bin metrekare büyüklüğe sahip 7 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Yeni başlattığımız 250 bin konut projesi çerçevesinde Sakarya'mıza 2 bin 750 sosyal konut inşa edeceğiz. Eski stadını yerini millet bahçesi olarak inşa ederken, Serdivan Millet Bahçesi'ni de hizmete açtık. Ulaştırmada 138 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye ulaştırdık. Kuzey Marmara Otoyolu'nun 67 kilometrelik kısmı Sakarya'da yer almaktadır. Otoyol bağlantıları başta olmak üzere çok sayıda yol projesini de önümüzdeki ve sonraki yıl bitirerek hizmete açıyoruz. Kardeşlerim, daha önce sözümü verdiğimiz Karapürçek Yolunun inşasına da inşallah bu yıl başlıyoruz. Sakarya'yı hızlı trenle buluşturmakla kalmadık, trenin fabrikasını da burada kurduk. Karasu Limanı'nı tamamlayıp işletmeye açtık. Tarım ve ormanda şehrimize 2 baraj, 4 gölet inşa ettik. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz. Bugüne kadar inşa ettiğimiz tesislerle 48 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Ballı Kaya Barajının inşaat çalışmalarında sona yaklaştık" şeklinde sürdürdü.

erdogan_sakarya5
"Aktif sigortalı sayısı 167 binden 326 binin üzerine çıktı"
Sakaryalı çiftçilere toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek sağladıklarını kaydeden Erdoğan, "Sanayi ve teknolojide 5 yeni organize bölgesi, 1 teknopark, 22 AR-GE merkezi, 4 tasarım merkezi kurduk. Geçtiğimiz ay 4 milyar 550 milyon lira yatırım bedeli, 2 bin 500'ten fazla istihdamı olan 44 yeni fabrikayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız hizmete açtı. Şehrimizdeki aktif sigortalı sayısı 167 binden 326 binin üzerine çıktı. Kardeşlerim, biz öyle birileri gibi yarısı yalan, yarısı yanlış, bir kısmı da iftiradan ibaret boş laflarla milletimizin vaktini heba etmiyoruz. Biz yapılmış, bitmiş, milletin hizmetine sunulmuş yatırımları seçim vaadi olarak söyleyip, kendimizi komik duruma düşürmüyoruz. Eserlerimizle, hizmetlerimizle, projelerimizle, yatırımlarımızla konuşuyoruz" şeklinde konuştu.

erdogan_sakarya6