Sakarya’da eşsiz güzellikleriyle her mevsim yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan Sapanca ilçesi İstanbul’a yakınlığı sayesinde en çok tercih edilen yerler arasında yerini alıyor.  İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlere yakınlığıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Sapanca’nın Kırkpınar Mahallesi’nde yapımına başlanan teleferik projesi açılışa gün sayıyor. 
2 istasyon, 9 teleferik direği ile 36 kabinden oluşan teleferik projesiyle ilçe ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor. Yap- işlet- devret modeliyle inşası yapılan projede ilçe belediyesi de proje ortakları arasında yer alıyor.

Arifiye Öğretmen Lisesi  mezunları İstanbul’da buluştu Arifiye Öğretmen Lisesi mezunları İstanbul’da buluştu

teleferik2
15 Haziran'da hizmete açılacak
Projeyla ilgili bilgi veren Sapanca Teleferik Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Özgümüş, teleferiği 15 Haziran Perşembe günü hizmete açmayı planladıklarını söyledi. 
teleferik4
“Sapanca marka bir ilçemiz”
Sapanca Teleferik Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Özgümüş, “Teleferiği çalıştırma ve işletmeyi açma dönemini gerçekleştirmiş olduk. Sapanca marka bir ilçemiz ve bu marka ilçeyi daha ileri taşımak için bazı yeni destinasyonlara yönelik yatırımları yapılması gerekiyordu. Sapanca Belediyesi'nin açtığı ihaleye katıldık. Yap, işlet, devret modeliyle bu ihaleyi aldık. Yeri ve çalışma şeklini Sapanca Belediyesinin belirttiklerine harfiyen onlara uyduk. 5 yıl gibi bir süreç aldı. Ülkemizin son yıllarda çektiği, başına gelen sevmediğimiz olaylar bize de yansıdı. Dolayısıyla 5’inci senede tesisi açma imkanını buluyoruz hedeflenenden. Özellikle körfez ülkelerinden gelen misafirlerin kapasitelerini artırmak için yeni yatırımlara gerek duyuldu. Sapanca'da gözle görülür bir artış sağlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.
teleferik6
“Sapanca'yı başka bir gözle seyretmeye başlayacaklar”Özgümüş, “Buradaki maksat hem Sapanca yaşayanlarına bir katkı aynı zamanda Sapanca Belediyesi de bizim ortağımız. Burada satılacak her biletten veya gelirden Sapanca Belediyesi de hisse alacak. Süresi bittiğinde de tesis tamamen Sapanca Belediyesine kalacak. Sapanca konum olarak düz bir arazide yerleşik düzende olan bir yer. Dolayısıyla Sapanca’nın güzelliğini gelenler bütün olarak göremiyordu. Bizim çıkış istikametimizdeki Sapanca manzarasını bir bütünlüğünü görecek. Bir orman alanına çıkıyoruz, bir mesire alanımız var. Oradaki hafta sonlarını veya geldikleri günü daha iyi geçirmek için tüm imkanları, altyapısını hazırladık. Sapanca'nın dünyada da eşi az görülen bir göl özelliği var. Biz bunu bütün olarak göstermek için seyahat boyunca da bu güzelliği bire bir yaşamayı hedefledik. Gerçekleşen yapımda da gelenler de görecekler Sapanca'yı başka bir gözle seyretmeye başlayacaklar. Teknik olarak şu anda testler yapılıyor Pazartesi günü test bittikten sonra uluslararası bir sertifika alacağız ki o bizim için çok önemli. O sertifikadan sonra Perşembe gününden itibaren bilet satışlarıyla açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
teleferik9
“Saatte bin 500 misafir kapasitesi”
Açılışına günler kalan teleferik projesinin teknik detaylarından söz eden Sapanca Teleferik Teknik Müdürü İbrahim Karakoç ise her türlü kötü senaryoya göre testlerin yapıldığını ifade etti. Karakoç, teleferiklerin saatte bin 500 kişiyi taşıyacak kapasitede olduğunu ve her kabinin maksimum 8 kişi alabildiğini söyledi. Karakoç, “Sapanca ilçesinde kurulan sistemde 2 istasyon, 9 teleferik direği ve 36 kabin mevcut.  Ekstra sağlamlık testleri yapıldı.  Doğaya, özellikle çevre konjonktürüne zarar vermemeye çalıştık.   Şu an hat 55 metre yükseklikte direklerden oluşuyor ve tamamen ağaç ve orman örtüsünün üzerinden gidiyor.  Tesisimizde saatlik kapasite bin 500 misafir. Saatte bin 500 misafiri alt istasyon diye tabir ettiğimiz Sapanca merkez Kırkpınar Mahallesi'nden üst istasyon olan İncebel mesire alanına çıkarmış olacağız” şeklinde konuştu.

teleferik8

teleferik7teleferik5