BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Serdivan, Cadde 54'te gerçekleşen "Sakarya’nın Spor Emektarları No.1" serisinin sergi açılışı ve kokteyl programına spor camiasının önde gelen isimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

image14569441
Akademi ve onun çalışma kolu Akademi Arşiv Koleksiyon Araştırma (AAKA) tarafından yürütülen Portreler projesinin ilk serisi "Sakarya’nın Spor Emektarları No. 1" Cadde 54'te gerçekleşen, kokteyl ve açılış programıyla görücüye çıktı.

image14569500
Sakarya’nın derin kökleri olan spor kültürüne yeni bir bakış açısı sunmayı ve şehrin benzersiz insan hikayelerini bir araya getirerek toplu bir tarih kaydı oluşturmayı amaçlayan projenin ilk serisinin gösterimi, katılımcılar arasında büyük bir beğeni topladı.

image14569492
ÖNEMLİ KONUŞMACILAR VE DUYGUSAL ANLAR
Etkinliğin sunuculuğunu Akademi üyelerinden ve proje yürütücülerinden Alpay Alev üstlendi. Konuşmacılar arasında Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu, Dünya Ampüte Futbol Federasyonu Başkanı Arif Uztürk, Sakaryalı fotoğraf sanatçısı Tuncer Tunç, proje yürütücülerinden Kaan Çatak ve Akademi Sakaryaspor Yönetim Kurulu Başkanı Av. Batuhan Severcan yer aldı.

image14569482
Konuşmacılar; projenin önemini ve Akademi’nin yaptığı çalışmalarla şehre kattığı değeri dile getirerek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların sonunda mikrofon verilen bazı emektarlar düşüncelerini paylaşarak, katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

image14569481
KAYBEDİLEN EMEKTARLAR UNUTULMADI
Yaklaşık üç yıl süren yoğun ve özverili bir hazırlık sürecinde hayata veda eden bazı kıymetli emektarlar etkinlik sırasında anıldılar; ancak onların hikayeleri, bu proje sayesinde yaşamaya ve yeni nesillere ilham vermeye devam edecek. Aynı zamanda, projenin bir diğer ürünü olan özel sergi kitabı da tanıtıldı. Kitap, Sakarya’nın zengin spor tarihini bir araya getiren ve bu önemli anları ölümsüzleştiren bir eser olarak öne çıkıyor. “Sakarya’nın Spor Emektarları No. 1” kitabı, derneğe 500 TL ve üstü bağışta bulunan herkese hediye ediliyor.

image14569480
İKİNCİ BÜYÜK PROJE
Akademi Sakaryaspor, Bizim Stat belgeselinden sonra hayata geçirdiği bu projeyle şehrin sosyal yaşamı ve spor kültürüne önemli bir katkı sunmayı hedefliyor. Kendini sürekli yenileyerek ve geliştireren Akademi; bu çalışmasıyla, Sakarya'da spor tarihinin bir dönemine ışık tutarak, spor emekçilerine hak ettiği değeri hatırlatıyor. Akademi Sakaryaspor, iş ve özel hayatları dışında özveriyle emek veren gönüllü üyelerine, profesyonel çalışma arkadaşlarına, destek olan tüm paydaş sanatçılara, evlerini ve arşivlerini açan değerli emektarlara, lansman programında destekleyen kurumlara ve süreç boyunca sabır gösteren sevdiklerine ise ayrıca teşekkürlerini sundu.

Sporcu ailelerinden Taraklıspor yararına kermes Sporcu ailelerinden Taraklıspor yararına kermes

image14569474
Etkinliğin gerçekleşmesinde destek sağlayan kurumlar yine proje destekçilerinden olan Sakaryaspor’un iç saha maçında plaketle ödüllendirilecekler. Sakarya'nın spor tarihine branş olarak daha geniş bir perspektiften bakma fırsatı sunan Portreler projesinin ilk serisi Sakarya’nın Spor Emektarları No. 1 sergisi, 17-30 Eylül tarihleri arasında Cadde 54’te ziyaret edilebilecek.

image14569465