KASIM AYININ EN BÜYÜK 7. İHRACATÇI ŞEHRİ 
Türkiye’nin Kasım ayı toplam ihracatı 19 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşirken, Sakarya bu görünümde ülke ihracatına sağladığı yüzde 2,42 pay ile Kasım ayında ülkenin en çok ihracat yapan 7. şehri oldu. TR42 bölgesinin ise en büyük ikinci ihracatçı şehri olmayı sürdürdü.

OTOMOTİV ZİRVEDE!
Kasım ayında Sakarya ihracatında başı çeken 5 sektör sırasıyla, otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik ile iklimlendirme sanayii oldu. Otomotiv sektörü 410.1 milyon dolar ile ihracatın yüzde 88’lik kısmını tek başına karşıladı. Deri ve deri mamulleri, gemi ve yat hizmetleri ile tekstil ve hammaddeleri sektörü ise önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 100’ün üzerinden artıran sektörler olarak öne çıktılar. 

EN ÇOK İHRACAT İTALYA’YA
Kasım ayında, serbest bölgeler dahil, 127 noktaya ihracat gerçekleştirilirken, en çok ihracat yapılan ülke ise 55.6 milyon dolar ile İtalya olurdu. İtalya’yı sırasıyla Birleşik Krallık, Fransa, Mısır ve Polonya takip etti.

TÜİK Ekim ayı verilerine göre ise, ithalat yüzde 17,2 oranında azalışla 223 milyon 652 bin dolar oldu. Ekim ayında Sakarya dış ticaret dengesi 99 milyon 737 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 145 olarak gerçekleşti.

BAŞKAN ALTUĞ: “OLUMSUZLUKLARI BERTARAF EDECEK TECRÜBEYE SAHİBİZ”
Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ; “2020 başlarında yaşadığımız pandemi şoku ve alınan tedbirler neticesinde o yıl gerçekleştirdiğimiz 4.4 milyar dolarlık ihracat dışında, 2017 yılından bu yana 5 milyar dolar bandını geçtik. Aralık aylarını da hep rekorlarla kapattık ve bu yıl da 5 milyar dolar bandını geçeceğimizi düşünüyorum. İş dünyamız, birçok belirsizliğe ve olumsuzluğa rağmen üretmeye, yeni pazarlara ulaşmaya devam ediyor. Yaşadığımız sürecin getirdiği riskleri ve olumsuzlukları, iş dünyası olarak bertaraf edecek ekonomik tecrübeye sahibiz. Ancak, üreticilerimizin, ihracatçılarımızın, istikrarlı bir döviz endeksi, finansman kaynaklarına ulaşmada kolaylık, hammaddeye erişim sıkıntılarının çözülmesi gibi desteklere ihtiyacı var. Kısacası özel sektör, istikrarlı bir süreç ve piyasa istiyor. Bu yönde yapılan çalışmaları olumlu karşılıyor, ihracatçılarımıza emekleri için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.