Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gençlerin belediyecilik çalışmalarına katılmasını teşvik eden ‘Genç Katımlı Proje Atölyesi Fikir Yarışması’nda ödüller sahiplerine takdim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ‘Tam Bana Göre Festival’de ödül alan proje yarışmasına gençler 89 farklı projeyle başvuru yaptı. “Üret, Karar Ver, Uygula” sloganıyla düzenlenen projenin birincisini vatandaş oylarıyla belirledi ve gerçekleştirilen törende ‘Sakarya Şehircilik Ödülü’ projenin sahibinin oldu. 

Ödüller Başkan Yüce’den
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ev sahipliği yaptığı ödül töreninde ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Müftüsü Hasan Başiş, bürokratların yanı sıra proje yarışmasına katılan gençler ve aileleri yer aldı. Sakarya’da şehrin yarınlarına yön vermek için projelerini hazırlayan gençlere ödüllerini Başkan Ekrem Yüce takdim etti.

sakaryanin_en_prestijli_odulu_sahibini_buldu (3)
Kazanan: ‘Sakarya Okuyor’
Ağustos ayında halk oylamasıyla seçilen ‘Sakarya Okuyor’ isimli proje vatandaşların oylarıyla birinci seçildi. Oylama sonucunda birinci olan projeye Sakarya Şehircilik Ödülü ve 15 bin TL para ödülü takdim edilerek proje uygulamaya alındı. Diğer 9 finalist projeye de Katılım Teşvik Ödülü olarak 3’er bin TL para ödülü takdim edildi.

"Gençlerimiz için samimi adımlar atıyoruz"
Yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak milletleri aydınlatacak bir nesil yetiştirmek ve destekçisi olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yarınlarımızı daha iyi yerlere getirecek olan gençlerimiz için yenilikler düşünüyor, planlar yapıyor ve samimi adımlar atıyoruz” dedi.

Yüce, Gençler Şehrin Geleceğine Yön Veriyor çağrısı ile Üret – Karar Ver – Uygula sloganıyla gerçekleştirdikleri proje yarışması için çeşitli çalışmalarla gençlere ulaştıklarını belirtti.

sakaryanin_en_prestijli_odulu_sahibini_buldu (2)
6 farklı kategoride 89 başvuru
Projenin detayları hakkında bilgi veren Yüce, “Çevre, su yönetimi, mimari ile kentsel tasarım, ulaşım, kent hareketliliği, gençlik, spor, kültür, sosyal hizmetler ve dijitalleşme olmak üzere toplam 6 farklı kategoride üretilmesini istediğimiz proje yarışması kapsamında toplam 89 başvuru yapıldı. Akıllı uygulamalar ile katılımcılık ve dijital yenilikler esas alınarak açık ve şeffaf olarak yürütülen 5 aşamada gerçekleştirilerek iyi bir yönetim örneği sergilendi. Jüri üyelerimiz ve halk oylaması ile elemeler sonucunda Sakarya’nın en prestijli ödülü olan 'Sakarya Şehircilik Ödülleri' sahibini buldu” diye konuştu.

Proje 2023’te 2 farklı temada devam edecek
Yoğun ilgi gören projenin 2023 yılında da devam edeceğini müjdeleyen Başkan Yüce, Serbest Fikirler ve Girişimcilik Teması olmak üzere 2 temada yarışmanın düzenleneceğini paylaştı. Gençlerin girişimcilik yolunda fikirlerini geliştirecek, sektörle buluşturacak ve açık ofis desteği vereceklerini ifade eden Yüce, Gençlik ve Yerel Yönetimler temalı Tam Bana Göre Festivali’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödül verilen Genç Katılımlı Proje Atölyesi Fikir Yarışması’na yeni dönemde her iki tema ile gençlerimizin başvurusunu beklediklerini söyledi.