NİTELİKLİ EĞİTİM YOLCULUĞU

Cem, Toprak, Elif ve Azra Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaki sekiz yıllık tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim yolculuğu başladı. Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere 8 yıl tam burslu ve yatılı kolej eğitimi sunan Darüşşafaka, 1.000’e yakın öğrencisiyle yeni ders yılına başladı. “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla çağın en ileri eğitim olanaklarını öğrencilerine sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na bu yıl 47 ilden 149 yeni öğrenci katıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda başarılı olan, ardından gerçekleştirilen mali durum araştırması ve sağlık kurulu süreçlerinden geçerek Darüşşafaka’da okumaya hak kazanan 149 öğrencinin dördü ise Sakaryalı… 5. sınıftan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar sekiz yıl boyunca tam burslu, yatılı, İngilizce ağırlıklı nitelikli eğitim hakkı kazanan Sakaryalı Cem, Toprak, Elif ve Azra koşullara uyan tüm öğrencileri Darüşşafaka Giriş Sınavı’na katılmaya davet ediyor.

EŞITLIKÇI BIR EĞITIM MODELI

Tüm faaliyetlerinin temeline çağdaş, akılcı, eşitlikçi bir eğitim modelini koyan Darüşşafaka; öğrencilerine yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Bugün Darüşşafaka’da sınıflar 20 öğrenciden oluşuyor ve öğretmen başına ortalama beş öğrenci düşüyor. Dijital dönüşüm temelinde her öğrenci ve öğretmene tablet veriliyor. Türkiye’nin ortaöğrenim düzeyinde ilk robot takımını kuran, yapay zekâ sınıfını ve ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni açan, ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen Darüşşafaka’da öğrenciler; STEM (Science, Technology, Engineering and Math), kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleriyle akademik olarak tam donanımlı entelektüel yetiştirilmekle birlikte 21. yüzyıl becerileriyle donatılıyor. 70’e yakın farklı kategori ve başlıkta sunulan Yetenek Atölyeleri sayesinde öğrenciler, sosyal becerilerini ve yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalıyorlar. Aldıkları çok yönlü eğitimler sayesinde, sosyal ve kültürel anlamda tam donanımlı bireyler olarak yetişiyorlar.

SAKARYALI CEM’IN HEDEFI CERRAH OLMAK

Gelecek sene kardeşinin de Darüşşafaka sınavına gireceğini belirten Cem, “Darüşşafaka eğitim yönünden mükemmel bir okul. Özellikle tabletle ders yapılması beni çok etkiledi. Bu yıl basketbol yetenek atölyesini seçeceğim. Koşullara uyan tüm öğrencilere Darüşşafaka sınavına katılmalarını tavsiye ediyorum. Seneye gelecekler arasında kardeşim de var. Onun da burada okumasını çok istiyorum.”  

SAKARYALI TOPRAK’IN HEDEFI HÂKIM OLMAK

Darüşşafaka’yı anaokulundan bu yana bildiğini belirten Sakaryalı Toprak, “Annem, ablalarım ve öğretmenim buranın çok güzel bir yer olduğunu söylüyorlardı. Kazandığımda çok mutlu oldum. Darüşşafaka çok güzel bir okul. Haftada 14 saat İngilizce eğitim alıyoruz. Önceden İngilizce kursuna da gittim ama bu kadar iyi bir İngilizce eğitim veren yer görmemiştim. Gelecek yıl Darüşşafaka Sınavı’na girmek isteyen arkadaşlar mutlaka sınava girsinler ve buraya gelsinler. İlk geldiğinizde ailenizden ayrıldığınız için üzülüyorsunuz ama bir müddet sonra geçiyor. Buradaki ablalar ve abiler de bizlere kardeşleri gibi davranıyor, öğretmenlerimiz bizlerin her şeyi ile ilgileniyorlar.” diyerek görüşlerini dile getirdi.