Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, henüz açılışı gerçekleşmeden üretici tarafından kullanılmaya başlanan proje inşaatında incelemelerde bulundu. Başkan Yüce, “Üreticinin ve tüketicinin buluşma yeri olacak olan bu pazarda hedefimiz ürünleri tarladan sofraya ulaştırmak” dedi. 

tarimsal_uretim2-1

Hem üreten hem tüketen kazanacak
25 bin metrekarelik alanda gerçekleşen ve açılış için gün sayan proje alanında incelemelerde bulunan Başkan Ekrem Yüce, “Türkiye’nin tarımsal üretimine katkıda bulunmak için birçok kıymetli proje yürütüyoruz. Projelerimiz yurtiçi kadar yurtdışından da ilgi görüyor ve birçok çalışmaya rol model oluyoruz. Çeşitli heyetler proje alanlarımıza ziyaretlerde bulunarak kendi ülkelerinde de hayata geçirmek istiyorlar. Bu projelerden bir tanesi olan Geyve Safibey Ürün Toplama Merkezi’miz de çok şükür tamamlanmak üzere. Bu tesis sayesinde Sakarya’nın tarım kimliğine büyük katkı sağlayacak ve üretici ile tüketiciyi tek çatı altında buluşturacağız” dedi.

tarimsal_uretim3-1

2 bin metrekare pazar alanı
Başkan Yüce, “Bölge çiftçisini yeni bir pazar alanı ile tüketiciyle buluşturacağımız 2 bin metrekarelik pazar alanı inşa ettik. Çiftçimiz ürünlerini pazara indirip direkt tüketiciye arz edebileceği gibi inşa edeceğimiz soğuk hava deposundahijyenik şartlarda depolayabilecek. Tesis henüz resmi açılışını gerçekleştirmeden daha şimdiden bölge çiftçisine ev sahipliği yapmaya başladı. Bu durum doğru işler yaptığımızın bir göstergesi. Sakarya’da tarımsal üretim hızlanacak, verimlilik artacak, çiftçimiz kazanacak. Ülkenin ve şehrin problemlerini iyi analiz ederek nokta atışı projelerle vatandaşlarımıza can suyu olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

tarimsal_uretim4-1

Hızlı, kolay ve hijyenik depolama
Son olarak 60 ton kapasiteli endüstriyel kantarın hizmete girdiği tesiste bin 282 metreküp dolgu gerçekleştirildi. Tonaja dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle bin 453 metreküp mikrofiber donatılı betonun döküldüğü tesisi bu alanda da ilk olma özelliği taşıyor. Raflı sistemin yer alacağı tesis bu sayede yıl boyunca meyve sebzelerin kayıt ve doldur boşalt işlemlerinin hızlı, kolay, hijyenik şartlarda yapılmasına olanak sağlayacak. Meyve ve sebzelerin saklama odalarında sıcaklık ve nem oranları meyve ve sebzelerin istenilen saklama koşullarına göre son teknoloji ile dizayn edilecek.