KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ
Türkiye genelinde başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere konut metrekare satış fiyatları ve kira bedelleri zirve yaptı. İnşaat maliyetlerindeki artış, konut arzının azalması, kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle yıkılan binalardan kiraya çıkanların ve mültecilerin oluşturduğu talep gibi faktörler fiyat artışında etkili oldu.

CİDDİ DEĞİŞİMLER OLDU
Ülkemizde ve dünyada pandemiyle birlikte insanların yaşam tarzında ciddi değişimler oldu; kapanmalarda evlerinde uzun süreler vakit geçiren, işleri evlere taşınan insanların yaşam alanlarından beklentileri de değişti. Geniş balkonlu, bahçeli evler öne çıkarken, büyük kentlerde bunalanların bir kısmı da hayallerini erkene alıp Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki sayfiyelere taşındı.

FİYATLAR VE KİRALAR ZİRVE YAPTI
Taşınmaların ve yer değiştirmelerin artması, piyasaya sunulan yeni konut arzının azalması, öğrencilerin yurt ve barınma sorununun çözülmemesi, geçtiğimiz yıllarda kamu bankalarınca düzenlenen faiz indirimi kampanyasının etkisiyle hareketlenen konut piyasasında başta sayfiyeler olmak üzere birçok kentte konut fiyatları ile kiralar zirve yaptı.

SAKARYA’DA DURUM NE!
Endeksa araştırmasına göre, 2021-2022 döneminde Türkiye genelinde temmuz ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı ortalama yüzde 195 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde ortalama konut satış fiyatı 10 bin 683 TL/ m2, ortalama konut fiyatı 1 milyon 410 bin TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 18 yıl olurken, ortalama kira 5 bin 396 TL/m2 oldu. Türkiye genelinde kiralar son bir yılda yüzde 153 arttı. Sakarya’da da konut satışlarında yüzde 206,28’lik bir artış olurken kira fiyatlarında ise yüzde 172’lik bir artış oldu.

KONUT-4  andf10895