9 GÜNLÜK ARA TATİL
Okullar bugünden itibaren ara tatile giriyor. 12 Eylül'de başlayan yeni eğitim yılı ile birlikte yaklaşık 19 milyon öğrenci yoğun bir dönemden geçti. 11 Kasım Cuma günü ders bitiminde eğitime 1 haftalık ara verilecek. Ders zili hafta sonunun ardından 21 Kasım Pazartesi günü yeniden çalacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı iş takvimine göre okullarda ara tatil toplam 9 gün sürecek. Sakarya’da 923 okulda eğitim gören 210 bin 495 öğrenci de bugün son ders zilinin çalmasıyla beraber ilk ara tatillerine çıkacak. Öğrencilerle beraber Sakarya’daki 15 bin 489 öğretmen de ara tatile çıkmış olacak.

YENİ EĞİTİM KONULARI
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, öğretmenler ara tatillerde mesleki eğitim programlarına Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden katılacak. Öğretmenlerin daha önce almadıkları herhangi bir eğitimi tamamlamaları yeterli olacak. Mesleki çalışma programlarında yeni eğitim konuları yer alacak. Geçmişten bu yana yayınlanmış 77 eğitim başlığı da sistemde erişime açılacak.

ÖBA UYGULAMASI
MEB yayınlarından çıkarılan kitaplardan oluşan özel e-kütüphaneye de ÖBA üzerinden ulaşılabilecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek vermek üzere oluşturulan Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) uygulamasına 2022-2023 eğitim öğretim yılının tüm ara tatillerinde de devam edileceğini söyledi.