Sakarya için durmadan, yorulmadan çalışan Başkan Yüce, Türkiye’nin gelecek yüzyılına ve şahlanışına yakışır alt - üst yapı projelerini Sakaryalılar için hayata geçiriyor. Bu çerçevede, artırılan kapasitesi ile yılda 9 milyon metreküp su arıtılacak, toplam maliyeti 45 milyon 500 bin TL olan Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi düzenlenen törenle tanıldı.

akyazi_aritma_tesisi6
Tanıtım törenine Başkan Yüce’nin yanı sıra Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, SASKİ Genel Müdürü Yiğit Turan, AK Parti Akyazı İlçe Başkanı Mesut Ekrem, meclis üyeleri, bürokratlar, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.  Protokol konuşmalarının ardından tüm heyet açılış kurdelesini keserek kapasitesi genişletilmiş Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi’nin ilçeye hayırlı olmasını temenni etti.
akyazi_aritma_tesisi4
“28 Mayıs’ta Türkiye doğru kararı verecek”
Törende konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türkiye’nin 28 Mayıs günü geçtiğimiz 20 yılını göz önünde bulundurarak gelecek yılları için en doğru kararı vereceğinden şüphesi olmadığını ifade etti. Başkan Yüce, “Biliyorsunuz 14 Mayıs’ta parlamentoda güzel bir cevap vererek yeni yüzyılımızın kapısını araladık. Şimdi sıra yeni yüzyılın kapasını açmaya geldi. 28 Mayıs günü; ülkemize sahip çıkma ve gereken cevabı verme günüdür. Bu sebeple her birinize; demokrasimize sahip çıkmaya,  Reisimize sahip çıkmaya yani oy kullanmak için sandık başına gitmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

Başkan Yüce’den Akyazı’ya asfalt müjdesi
Akyazı’nın sorunlarından biri olan Vakıf Mahallesi’ndeki güzergâhın yenilenme müjdesini de veren Başkan Yüce, “İlçemizden gelen talepler üzerine Vakıf Mahallesi’nden başlayan ve Kuzuluk’a kadar olan ana caddeyi programa aldık. Yaklaşık 12 kilometrelik güzergâhta Temmuz gibi çalışmalara başlayacağız. İnşallah kısa sürede yenileyeceğimiz güzergah Akyazı’nın estetik üst yapısına yakışır hale gelecek. Yenilenen kaldırımları ve kusursuz hale getirilecek yolu ile hem yayalara hem de şoförlere güvenle ulaşım sağlayacak. Görüldüğü gibi Sakarya için, Akyazı için her alanda çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
akyazi_aritma_tesisi9
Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesi artırıldı
Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırıldığını da söyleyen Başkan Yüce, “Çevreci belediyecilik anlayışımıza yakışır şekilde yürüttüğümüz çalışmalarla mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamada yetersiz olan Akyazı arıtma tesisimizi yenileme çalışmalarını tamamladık. Bu çalışmalar neticesinde; tesisimize yeni bağlanan kanalizasyon hatları ile kapasitesini dolduran Atıksu Arıtma Tesisinin kapasite artışının yapılması sağlanmıştır. Azot ve fosfor giderimi de yapılarak Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliğinde belirtilen ileri arıtıma ilişkin deşarj limitleri de sağlanmıştır. Havalandırma havuzlarında klasik aktif çamur sisteminden uzun havalandırmalı aktif çamur sistemine geçilmiştir” dedi.
Projenin detaylarıyla ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşan Başkan Yüce, “Giriş yapısının imalatı, ızgaraların imalatı, anaerobik havuzun imalatı, uzun havalandırma havuzun imalatı, blower binasının imalatı, geri devir ve fazla çamur terfi merkezinin imalatı olmak üzere birçok noktada yenileme çalışması yapılmıştır. Bunlara ilaveten; Arıtma Tesisi içindeki her türlü saha borulamasının yapılması, kum tutucunun, giriş terfi merkezinin, son çökeltim havuzlarının ve trafo binasının mekanik ekipmanlarının değiştirilmesi işlemleri tamamlanmıştır” dedi.
akyazi_aritma_tesisi10
Projenin toplam maliyeti 45 milyon 500 bin TL
Başkan Yüce, “Bu arıtma tesisinden Akyazı ve Karapürçek ilçe merkezi ile Kuzuluk ve Küçücek bölgeleri faydalanmaktadır. 75 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan tesisimizde yapılan yenileme çalışmaları sayesinde yıllık 9 milyon m3 atık su arıtılacak olup, ortalama atıksu debisi 14 bin m3 günden 25 bin 500 m3 güne çıkartılmıştır. Arıtma Tesisi için 37 milyon 500 bin TL, ayrıca yine bu iş kapsamında muhtelif çaplarda 7 kilometrelik atıksu hattı için 8 milyon TL harcanmıştır. Akyazı’mız için önemli olan bu projemizin toplam maliyeti 45 milyon 500 bin TL” ifadelerinde bulundu. 
akyazi_aritma_tesisi8
Proje gelecek nesillere de hizmet edecek
Sakarya için atılan adımların geleceğe miras olması için de çalıştıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Su kaynaklarımızın korunması geleceğimiz için büyük önem taşıyor. Bu sebeple ileri biyolojik arıtma tesisleri gelecek nesillere yeşil ve temiz bir çevre bırakabilmek adına çok büyük bir adım. Akyazı’da ihtiyacı karşılaması için yenilediğimiz Atıksu Arıtma Tesisimizin şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.