ULAŞIMDA İLK TERCİH

3 tip bisiklet kiralaması yapılan tek şehir olan Sakarya’da, temmuz ayında 750 normal ve 250 katlanır olmak üzere hizmete alınan TUBİS'lerin (Turuncu Bisiklet) neredeyse %50'si kiralandı. Pedal dostları 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlarla TUBİS kiralaması yaptı. Bisikleti sevdirmek, şehir trafiğine nefes aldırmak ve sağlıklı yaşamı teşvik için şehri bisiklet yollarıyla süsleyen Büyükşehir, ücret tarifesi dakikaya göre işleyen, gün içinde kısa seyahatler için kiralanan 100 adet Tripy'i hizmete almıştı. Şimdilik yalnızca Demokrasi Meydanı'nda olan elektrikli bisiklet kiralama üniteleri, kısa sürede çok tercih edildi. TRİPY'lerin sayısı Eylül ayında yaklaşık 500'e ulaşacak.

4-529

Zayn sınır tanımıyor Zayn sınır tanımıyor

18'DEN 79'A KADAR

TUBİS ve Tripy kiralayan vatandaşlarımızın en küçüğü 18, en büyüğü ise 79 yaşında. Kiralama yapanların yaş ortalamasının ise 35 olduğu belirtildi. Ayrıca kiralama yapan vatandaşlar bisikletlerin yanında, Büyükşehir'in vatandaşın güvenliği için ayrıca verdiği kask kiralama hizmetinden 65, çocuk koltuğu kiralama hizmetinden 85, kargo sepeti kiralama hizmetinden ise 112 kez yararlandı. Vatandaşların %35'i katlanır, %65'i ise şehir bisikleti kiraladı.

3-654

NASIL KİRALANIR?

TUBİS (Turuncu Bisiklet) kiralamak isteyen vatandaşlar www.sakarya.bel.tr internet adresi üzerinden hafta içi her sabah 09:00 itibari ile kiralama yapabilirler. Kiralanan bisikletler hafta içi mesai saatleri içerisinde Camili’de bulunan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden mesai saatlerinde teslim ediliyor. Elektrikli Tripy ise her gün Demokrasi Meydanı'ndan kiralanıyor.

2-736

GENÇLER İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK

SAKBİS istasyonlarının yanından kiralanabilen Tripy'ler üniversite eğitimi alan gençler için büyük kolaylık olacak. Şirket yönetimi ve Büyükşehir Belediyesi'nin devam eden altyapı çalışmasıyla bisikletin Sakarya Üniversitesi kampüsler bölgesinde ulaşıma nefes aldırması bekleniyor. Tripy ayrıca şehrin en önemli turizm bölgeleri Karasu ve Sapanca Sahilleri'nde kurulan istasyonlardan da gezi için kiralanabilecek. Teknolojisi tamamen yerli olan Tripy, maksimum 25 kilometre hıza çıkabiliyor ve bir aküyle 90 dakikaya kadar kullanılabiliyor.

12-79

"TÜM VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Şehir ulaşımını yeni nesil projelerle rahatlatmak için pek çok yeni uygulamayı hayata geçiriyoruz. Dünyanın sayılı şehirlerinde olan 'Dünya Bisiklet Şehri' ve 'Avrupa Spor Şehri' unvanlarına sahip olan Sakarya'mızda sağlıklı bir yaşam için bisikleti sevdirmeye, dönen pedal sayısını artırmaya gayret ediyoruz. Hizmete aldığımız Turuncu Bisiklet ve elektrikli bisiklet Tripy bu projelerin en güzel örneklerinden oldu. 500 kilometre bisiklet yolu hedefiyle mavi yollarla süslediğimiz şehrimizde yenilikçi bu projelere ilgi gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz" denildi.