15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ncı yıldönümünde Sakarya, meydanda yine tek yürek oldu.

Sakarya, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümünde direnişin sembol şehri olduğunu yeniden gösterdi. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla binlerce kişi meydanlarda buluştu. Sakarya Demokrasi Meydanı’nda binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla marşlar ve zafer şarkıları söyledi. 
sakarya_tek_yurek_oldu2
Başkan Ekrem Yüce de ülke tarihine ‘Milletin zaferi’ olarak yazılan birlik gününün yıldönümünde bir araya gelen vatandaşları karşıladı. Meydan, saat 20.00’dan sonra vatandaşlarla dolup taştı. Programa Başkan Yüce’nin yanı sıra  Vali Çetin Oktay Kaldırım, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek ile Recep Uncuoğlu, Sakarya Garnizon Komutan Vekili İlker Tonbaktepe, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Aydın Kutlu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ile sivil toplum kuruluşlarının başkanları, belediye başkanları, bürokratlar ile binlerce vatandaş katıldı.
sakarya_tek_yurek_oldu4
Sakarya meydana aktı
Büyükşehir Belediyesi tarafından evlere dönüş için ücretsiz ulaşım imkânı sunulması sebebiyle şehrin dört bir yanından meydana gelen vatandaşlar, 6 yıl önce bugün sokaklarda olduğu gibi kol kola, omuz omuzaydı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda ilk sela meydanda okundu. Ardından vatan toprağını darbecilerin eline bırakmamak için göğsünü siper eden 248 şehit için dualar edildi. Daha sonra ise  gazi olan 15 Temmuz kahramanları sahneye çıkarak selamlama yaptı. Gecede Ahmet Özhan da sahne aldı.

Adrenalin tutkunları uğramadan edemiyor Adrenalin tutkunları uğramadan edemiyor

sakarya_tek_yurek_oldu5
15 Temmuz gününe ait görüntüler ekrana yansıtılırken bazı vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. 
Büyükşehir Belediyesi Mehteran Ekibi’nin kahramanlık türkülerini icrasıyla süren gece, 15 Temmuz 2016’da olduğu gibi saat 00.13’te tüm camilerden aynı anda selaların okunmasıyla son buldu. 

sakarya_tek_yurek_oldu7

“Bu millet alnı öpülesi bir millettir”
Programda bir konuşma yapan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 15 Temmuz’da yapılan planın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırmak ve Türkiye’yi durdurmak olduğunu belirtti. Konuşmasına  Mehmet Akif Ersoy’un, “Tükürün, milleti alçakça vuran darbelere! Tükürün onlara alkış tutan kahpelere” sözleriyle başlayan Başkan Ekrem Yüce, "İstiklal şairimizin bu iki mısrası 15 Temmuz 2016 günü yaşadığımız duygularımıza ne de güzel tercüman oluyor. Demokratik yönetimi ve seçilmiş iradeyi rafa kaldırmayı hedefleyen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üniforma giymiş teröristleri; kendilerine devletin emanet ettiği silahlar ile vatanın öz evlatlarına doğrulttuğu namluların üzerinden 6 yıl geçti. FETÖ'nün iç ve dış destekçileri marifetiyle kalkıştığı  bu hain saldırı; yalnızca bir görüşe, bir partiye değil, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hür irademize ve tüm topraklarımıza yöneliktir. Tüm bu oyunların bir tek amacı var: Türkiye'yi durdurmak! Gerileme ve küresel hegemonyanın emrine bağlı, bağımlı bir Türkiye istiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti olarak bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer taraftan bütün terör örgütlerinin ortağı durumunda olan FETÖ nün darbe girişimi; milletimizin gayreti ve mücadelesiyle önlendi. Vatan aşkıyla sokaklara dökülen bu millet alnı öpülesi millettir” dedi.

sakarya_tek_yurek_oldu3

“Türk Milleti’nin büyük destanı yazıldı”
O gecenin, tarihe unutulmayacak bir gün olarak yazıldığını ifade eden Başkan Yüce, Türk Milleti’nin cesaretiyle büyük bir destan yazıldığına işaret ederek, “Milletlerin tarihinde asla unutulmayan ve unutulmaması gereken günler vardır. Türkiye, İstiklal Savaşı'ndan sonra bir kere daha bu milletin ‘vatanı’ olarak kalmıştır. Hani şair diyor ya, ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Bizim hürriyetimize, demokrasimize, gelişimimize mani olmak isteyen FETÖ hainlerine karşı tüm dünyanın hayretle baktığı bir mücadele örneği gösterdik. Zulme ve haksızlığa başkaldıran Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milletimiz; sokağa döküldü, tankların altına yattı, F-16’lardan F-4’lerden kaçmadı, helikopterlerin o mermilerine karşı göğsünü siper etti.  Türk milletinin gösterdiği bu cesaret, kararlık, birlik-beraberlik, kardeşlik; demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı olarak tarihteki yerini aldı” ifadelerini kullandı.
sakarya_tek_yurek_oldu6
“Ezan seslerinin susmasına izin verilmedi”
Yüce, ezan seslerinin susmasına izin vermeyen ve bağımsızlığın kaybolmasına imkân tanımayan her bir kahramana şükranlarını sunduklarını ifade ederek, “15 Temmuz'da milletimizin yazdığı bu destan bize şeref kazandırdığı kadar, ‘var oluş’ mücadelesini de gözler önüne sermiştir. İşte bu nedenle 15 Temmuzu her zaman hatırlamalı ve hatırlatmalıyız. Sözlerimi bitirirken Necip Fazıl Kısakürek’in şu değerli mısralarını dile getirmek istiyorum: “Denildi mi bir yerin adına Türk beldesi; gözüm al bayrak arar, kulağım ezan sesi!’ Vatanımızda ezan sesleri hiç susmasın, bağımsızlığımız kaybolmasın diye mücadeleci ruhunu ortaya koyarak bu anlamlı direnişte payı olan her vatandaşlarımızdan, şehitlerimizden Allah razı olsun. Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi Rahmet, Minnet ve Saygıyla anıyorum" diye konuştu. 

sakarya_tek_yurek_oldu8