DEPREMZEDELERE YAŞAM OLDULAR
24 deprem bölgesinde enkazlarda umutlu bekleyiş sürerken Sakarya İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibi birçok kez müjdelere imza attı. Çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri enkaz altında kalan canları kurtarmak için seferberliğini sürdürüyor. Bir cana daha ulaşma umudu ile gece gündüz dinlemeyen ekipler, mücadelelerinin karşılığını alınca duygusal anlar yaşıyor.

2-426

"Gerçeğin ölmemesi için mücadele etmeliyiz" "Gerçeğin ölmemesi için mücadele etmeliyiz"

“CİDDİ BİR YIKIM VE TAHRİBAT SÖZ KONUSU”

Bölgede çalışmalara destek veren itfaiye eri; “Genelde biz itfaiye ekiplerini iyi zamanlar için çağırmıyorlar. Daha çok kötü gün dostu olmaya çalışıyoruz. Kimsenin istemediği bir olay ama şu an yaşıyoruz. Gerçekten ciddi bir yıkım ve tahribat söz konusu. İlk geldiğimiz günden beri hem köpekli arama kurtarma ekibi hem de 50'ye yakın personelle ciddi bir çalışma gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Amacımız burada insanlara yardımcı olmak. Bu toplumsal bir olay fevri bir olay değil. Topyekûn başarılabilecek bir olay. Biz de katkı sağlayabilmişsek Sakarya Büyükşehir İtfaiyesi olarak müteşekkir olacağız ve çok mutlu olacağız. Tabi zor günler gördük belki daha da göreceğiz ama yılmadık. Binalarımız yıkılsa da biz yıkılmadık. Altındaki insanlara da ulaşmaya çalışıyoruz. Tabi canlara ulaşmaya çalıştığımız kadar cenazeleri de almaya çalışıyoruz. Onların cenazesi bizim cenazemiz. Onların yakınları bizim yakınlarımız. Onların babasını kurtardığımız da kendi babamızı da kurtarmış oluyoruz. Çocukları kurtardığımız da kendi çocuklarımızı kurtarmış gibi oluyoruz. Bu bizi burada mutlu yapan tek şey” dedi.

1-577

“BU ACIYI BİZLER YAŞADIK”

Bölgedeki başka bir itfaiyeci ise; “Biz deprem bölgesi insanlarıyız hep beraber. 99 depreminde ben 20 yaşındayım oradaki acıyı bilirim. Yardım etmeye geldik. Bu anlamda da bizi buraya görevlendirme başta Sakarya Büyükşehir Belediyesi başkanı sayın Ekrem Yüce' ye, sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Görev akdi veren daire başkanımız Ayhan Ormancı başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Maraş'ın acısını paylaşmaya geldik. 1999 senesinde bu acıyı bizler yaşadık. Ne olduğunu gayet iyi biliyoruz" ifadelerine yer verdi.