Sağlık çalışanlarının özlük haklarında değişiklikler içeren yönetmelik yürürlüğe girdi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlıkçıların gelirlerini artıran yönetmelikle ilgili açıklamada bulundu. Durmuş, ek ödeme yönetmeliğine göre hekimlere 5 ile 10 bin TL arasında, hemşire ve sağlık memurlarına 850 lira, teknikerlere ise 500-600 lira civarında ek ödeme yapılacağını belirtti.
Binlerce sağlık çalışanının uzun süredir beklediği ek ödeme yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak devreye girdi. Yeni yönetmelikle birlikte branş, kademe ve derecelere göre personelin alacağı taban ve tavan oranları belirlendi.

saglik_calisanlarina_ek_odeme3
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, düzenlemeyle birlikte sağlık çalışanlarına verilecek ek ödemelerin nasıl dağıtılacağı hakkında bilgi verdi.  Durmuş, "Uzman Hekim ve üzerine yapılmış olan ek ödeme düzenlemesi 10 bin TL civarında bir rakam. Aynı düzenlemeyle Asistan Hekim için 7 bin 500 liraya yakın bir ilave ücret olacak. Pratisyen Hekim için ise bu düzenlemeyle 5 bin liraya yakın bir ek ödeme söz konusu olacak. Diş Hekimi için de aynı düzenleme geçerli olacak. Diş hekimleri 5 bin lira, uzmanları da 10 bin lira ilave taban ücreti almış olacak" dedi.

saglik_calisanlarina_ek_odeme2
Hemşire, sağlık memurları ve teknikerlerin alacağı ek ödemeler hakkında da konuşan Durmuş, "Düzenlemeyle hemşire ve diğer sağlık memurları 850 lira gibi bir ek ödemeye sahip olacak. Teknikerler ise 500-600 lira civarında bir ek ödeme alacak. Bu da vergi dilimlerine göre değişiklik gösterebilecek. Minimum ek ödeme rakamı 400 liradan başlıyor olacak" şeklinde konuştu.

saglik_calisanlarina_ek_odeme4
Teşvik ödemesi için çalışılan ilin ve hastanenin durumuna göre kriterler belirleneceğini kaydeden Durmuş, "Her kademe için oranlar yönergelerle belirlenecek. Burada da ücretler 350 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar miktarlarda değişecek" dedi.