Onaylı randevu dönemi pazartesi başlıyor Onaylı randevu dönemi pazartesi başlıyor

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu; Olağan Seçimli Genel Kurulu'nun 27-28 Nisan 2024 tarihlerinde İstanbul Tabip Odası binasında yapılmasına karar verildi. 

Yeterli çoğunluğun sağlanamaması halinde Genel Kurul toplantısı 4 Mayıs 2024 günü Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesinde, seçim ise 5 Mayıs 2024 Pazar günü Neslişah Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılacak.

Türk Hekimler Birliği'nin İstanbul Tabip Odası Başkan Adayı Prof. Dr. Salih Aydın, son zamanlarda yaptığı görüşmelerde meslektaşlarının İstanbul Tabip Odasını bir siyasi yapılanma olarak düşündüğünü belirterek "Aday olanları da siyasi çıkar peşinde koşan kişiler olarak gördüklerini fark etmiş bulunmaktayız. Bu algı, mevcut yönetimin uzun yıllardır sürdürdüğü bir alışkanlıktan kaynaklanıyor. Neden alışkanlık diyorum? Çünkü mevcut yönetim 1990 yılından bu yana, yani 34 yıldır görev yapıyor ve geriye dönüp bakıldığında İstanbul Tabip Odası denildiğinde akla gelen şeylerin genellikle dar bir ideolojik ajandaya sıkışmış politik içerikler olduğunu görüyoruz." dedi.

Türk Hekimler Birliği olarak bu algıyı değiştirmekte kararlı olduklarını belirten Salih Aydın, şunları söyledi:
"İstanbul Tabip Odasının asıl ve yegane amacının hekimlerin mesleki sorunlarıyla ilgilenmek olduğunu biliyoruz ve sadece bu doğrultuda adımlar atacağız. Mevcut Tabip Odası yönetimi ciddi siyaset üretmiş olabilir, ancak üzülerek belirtmek isterim ki bu siyaset hekimlere fayda sağlamak yerine zarar vermiştir. Ben ve meslektaşlarım size şunu vaat ediyoruz: İstanbul Tabip Odası yönetimini devraldığımızda, hekimleri ilgilendirmeyen herhangi bir siyasi söylemde bulunmayacağız. Hekimlerin sorunlarına yönelik siyasi adımlar atmak gerekiyorsa bunu elbette yapacağız. Çünkü İstanbul Tabip Odası bir meslek odasıdır ve mesleğin sorunlarıyla ilgilenmelidir."

Türk Hekimler Birliği olarak önceliklerinin hekimlere yeniden gelecek umudu aşılamak olacağını belirten Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sağlıkta şiddet, aşırı iş yükü, uzun çalışma süreleri, özel sektörde hekimi değil patronu kollayan uygulamalar ile sürekli görmezden gelinen aile hekimlerinin sorunlarını çözeceğiz. Bunu yaparken 100 yıllık cumhuriyet tarihimizin ve 2231 yıllık resmi devlet geleneğimizin, tüm değerlerine bağlılığımızdan ödün vermeyeceğiz. Cumhuriyet kurumları ile kavga etmeyeceğiz. Türk milletine daha iyi sağlık hizmeti vermeye çalışacağız."  / Hüdavendigâr Onur