Artan döviz kurlarının etkisiyle birçok Avrupa ülkesi konut arayışı konusunda yönünü Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’nin lider üretici ve güvenilir markaları ise Avrupa’dan gelen taleplere yanıt verebilmek adına adeta yarış halinde.

Özellikle Türkiye’ye yakın konumda bulunanlar için taşınabilirlik özelliği ile büyük avantaj sağlayan prefabrik evler, üreticilerinde dikkat çeken konu ise güvenli ve sorunsuz ihracatın sağlayabilmek.

YURT DIŞINA İHRACATI OLAN FİRMALAR TERCİH EDİLİYOR
Köklü geçmişi ve üretici yapısıyla hem yurt içi hem de yurt dışında faaliyet gösteren prefabrik markalarından biri olarak, Türkiye’ye yakın konumda ülkelerden yoğun ilgi gördüklerini ifade eden Trend Yapı Prefabrik Yetkilisi Hüseyin Karabulut, ihracat yapılan ülkeler arasında Bulgaristan, İzlanda, Romanya, Hollanda, Cezayir, Özbekistan, Kırgızistan gibi Balkan ve Avrupa ülkelerin bulunduğunu söyledi.

Türkiye’ye yakın konumu bulunan ülkelerde kurulumun diğerlerine oranla daha makul fiyatlar olduğunu belirten Karabulut, “Prefabrik evlerin taşınabilirliği, hızlı kurulumu, makul fiyatları ve alternatif dış giydirmeleri sayesinde hem Türk vatandaşları hem de Avrupa vatandaşları tarafından tercih ediliyor. Bu durumdan çok memnunuz" dedi.

Bulgaristan’da kurulacak prefabrik 1+1 evlerin fiyatları 120 Bin TL’den başlarken evin büyüklüğüyle doğru orantılı 4+1’lerin fiyatı 450 Bin TL’lere kadar varıyor. Evin iç tasarımındaki ihtiyaçlarla ise bu fiyatların dışında kalıyor.