17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23’üncü yılında Türk Kızılayı deprem konusunda  Sakarya'da farkındalık çalışmasına imza attı. Çevre illerden gelen vatandaşlar ve bisikletçiler Hendek ilçesinde bir araya gelerek depremden en çok etkilenen güzergahlardan geçerek, Adapazarı ilçesine pedal çevirdi. Marmara Depremi'nde yaşanan acıları unutturmamak, deprem ve sonuçlarını hatırlatmak için düzenlenen etkinliğe, Kızılay Genel Sekreteri Yusuf Ramazan Saygılı, Kızılay Afet Yönetimi Genel Müdürü İbrahim Özer, Kızılay Sakarya Şube Başkanı Cevdet Koç ve bisikletçiler katıldı. Yaklaşık 35 kilometre yolu pedal çevirerek tamamlayan ekip, daha sonra Adapazarı ilçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda da depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için gökyüzüne balon bıraktı.

pedallar_deprem_sehitleri_icin_cevrildi2
"Unutmak istediğimiz kötü anılardan biri”
Kızılay Sakarya Şube Başkanı Cevdet Koç, "17 Ağustos hepimizde çok derin izler bırakan maalesef unutmak istediğimiz kötü anılarımızdan bir tanesi. Ama bir yandan da yaşadıklarımızdan ders çıkarmazsak, tekrarını yaşarsak, daha kötü şeylerle karşılaşmamak için unutmamamız gereken günlerden bir tanesi. 17 Ağustos’u ne kadar taze tutabilirsek, yeni afetlerde yeni acıların azalmasını önlemiş oluruz. Bugün burada bisikletçilerimizle birlikte farkındalık oluşturmak, tekrar bugünü hatırlatmak adına bu organizasyonu tertip ettik" dedi.

pedallar_deprem_sehitleri_icin_cevrildi3
Çalışmalar aralıksız sürüyor
Afetlere karşı canla başla çalıştıklarını aktaran Kızılay Afet Yönetimi Genel Müdürü İbrahim Özer, "Arkadaşlarımız kendimizi afetlere hazırlamak anlamında canla başla çok sıkı çalışmalar yapıyor. Bir mottomuz var, her bir bireye afet konusunda bir eğitim, her bir bireye afet konusunda bir farkındalık götürmek üzere devam ediyor olacağız" diye konuştu.

pedallar_deprem_sehitleri_icin_cevrildi5
Deprem ve afet bölgesi
Kızılay’ın gerçekleştirdiği farkındalık çalışmasından bahseden Kızılay Genel Sekreteri Yusuf Ramazan Saygılı da, “Tam 23 yıl önce bir gece vakti yüreğimiz yandı, bir depremde, canımızı, kardeşimizi, aile bireylerimizi kaybettik. Bin yıldır yurt edindiğimiz bu bölge, deprem ve afet bölgesi. Dolayısıyla bizlerin de afete alışık, depremlere alışık bir şekilde yaşıyor olmamız lazım. Bir gayemiz var, insanların kalbine yürümek. 85 milyon insanımızın kalbine dokunursak afet ile Kızılay ile ilgili 3 kelime öğretirsek, 3 damla bilgi verirsek umuyoruz ki Allah muhafaza etsin afeti daha bilinçli, daha az kayıplarla gideririz diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.