Kılıçdaroğlu istifaları kabul edecek Kılıçdaroğlu istifaları kabul edecek

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanmak için Adapazarı Hızırtepe Mahallesi'ndeki İnönü İlkokuluna giden 66 yaşındaki Oktay Taş bir anda yere yığıldı. Durum sağlık ekiplerine bildirilirken, o sırada okulda bulunan AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Samet Çağlayan, yaşlı adamın yanına giderek ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Nefes kontrolü ve kalp masajının ardından bölgeye gelen sağlık ekiplerine teslim edilen Taş, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alındı. Yaşlı adamın kalp krizi geçirdiği belirlenirken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

oy_kullanirken_kalp_krizi_gecirdi6
AK parti Adapazarı İlçe Başkanı Samet Çağlayan, “Okulu ziyaret için gelmiştik. O sırada vatandaşların seslenmesi üzerine olay yerine gittim. Vatandaşımızın kalp krizi geçirdiğini gördüm. Hemen nefesle şuur kontrolü yaptığımda olmadığını fark ettim ve yapılması gerekenleri, temel yaşam desteği, masaj ve nefes olarak uygulamaya başladım. Allah'a şükür orada da kendine gelir gibi oldu sonrasında tekrar devam etti. Ambulans ekiplerimiz de hızlı bir şekilde olay yerine intikal etti. Daha sonrada ambulans ekiplerimize devrettik. İnşallah iyi olacak, haberlerini bekliyoruz” dedi.
oy_kullanirken_kalp_krizi_gecirdi3
“İlk yardım eğitimi altın bir bilezik”
İlk yardım eğitiminin altın bir bilezik olduğunu söyleyen Samet Çağlayan, “Alınabilecek en iyi kişisel eğitimlerden bir tanesi. Hayatımız boyunca bizimle devam edecek bilgiler. Profesyonel olarak bu işi de yapıyorum eğitmenlik anlamında. Ama her vatandaşımızın mutlaka ilkyardım eğitimi alması gerekiyor. İlk şardım çok basit şeyler, tabii ki biz doktor veya hemşire olmuyoruz ama öğrendiğimiz bir iki el hareketi hayat kurtarıcı müdahaleye dönüşebiliyor. O yüzden mutlaka herkesin ilkyardım şuurunu, ilk yardım kültürünü artırması gerekir. Ailesiyle görüşüyoruz, dualar ediyoruz, şu anda uyutuyorlar yoğun bakımda ama gelen haberler iyileşeceği yönünde, uyarılara tepki veriyormuş” diye konuştu.
oy_kullanirken_kalp_krizi_gecirdi5
“İlk yardım bilen birinin orada olması Oktay ağabey için son derece önemliydi”
İlk yardımın öneminden söz eden Çağlayan, “Nefes durduktan sonra beyin ölümü gerçekleşmesi için maksimum 3 ile 5 dakikalık bir süre var. Ben yaklaşık 1, 1,5'uncu dakikada oradaydım. 5 dakikadan sonrası genellikle olumsuz sonuçlanıyor çünkü beyin ölümü gerçekleştiğinden dolayı. Yani benim veya başka birinin orada olması Oktay ağabey için son derece önemliydi. Ama bana da bir şey olduğu zaman inşallah ilk yardım yapmayı bilen biri denk gelebilir. Ambulans ekiplerimiz çok hızlı bir şekilde olay yerine intikal ediyorlar ama 3-5 dakika içerisinde olay yerine gelemeyebiliyorlar gerek trafik olsun, adresin doğru verilmemesi olsun. O yüzden ilk yardım bilen insanların etrafımızda olması hepimiz içim büyük bir şans” şeklinde konuştu.
oy_kullanirken_kalp_krizi_gecirdi4
“İlk yardımın önemini anlıyoruz, başkanın orada bulunması bile bir şans bence”
Kalp krizi geçiren adamın oğlu Yasin Taş, “Babam 66 yaşında. Oy kullanmak için İsmet İnönü İlkokuluna gidiyor, o sırada ben evden tam çıkış yapıyordum, telefon geldi; ‘Babanız fenalaştı’ diye. Daha sonra ben evden direkt okula geçtim. Ambulans gelmişti zaten, ambulansla hastanenin acil kısmına getirdik. İlk söylenen iki kez kalbi durmuş. Acilde daha sonra müdahale edildi ve şu an yoğun bakımda kendisi, 72 saat kadar uyutuluyor tedbir maksatlı olarak. Daha sonra telefonla ulaşıldı, okulda ilk birinci ya da ikinci dakikada tam hatırlamıyorum müdahale edilmiş. Samet başkan bir kalp masajı ve solunum yardımı yapmış sağ olsun, teşekkür ederim, yardımcı olmuş Allah razı olsun. İlk yardım yapılmamış olsaydı doktorların da demiş olduğu gibi daha büyük kalıcı hasar da meydana gelmiş olabilirdi. İlk yardımın önemini anlıyoruz, başkanın orada bulunması bile bir şans bence” ifadelerini kullandı.