CENAZELERİMİZ RAPOR İÇİN GÖNDERİLDİ
Platform tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Uzun süredir kazalar nedeniyle oluşan vefatlar ardından savcılıklar tarafından haklı olarak istenen ölüm nedenini raporlayan otopsilerin “ilgili hekimlerin ilde yetersiz oluşu veya  hiç olmaması çözülmesi gereken büyük bir sorun olarak ortada duruyor. En son Kocaali ilçemizde 2 genç kardeşimiz trafik kazası sonucu vefat etti.  Vefatlar ardından savcılık Sakarya merkez hastanelerine cenazelerimiz rapor için gönderdi. 

HASTANE MORGLARINDA BEKLETİLİYOR
Ancak ilgili hastanelerde konuyla ilgili hekimlerin olmayışı,  dolayısıyla raporların alınamaması nedeniyle cenazelerimiz 24 saati bulan süre hastane morglarında bekletiliyor. Bu gecikmeler ailelerin acılarını katlayarak çoğaltıyor. İl sağlık müdürlüğüne çağrımızdır. Özelikle ilçelerimizden gelen ve kazalar nedeniyle vefat eden insanlarımızın “otopsi raporları” kabul edilebilir bir süre içerisinde verilmesi sağlanmalıdır.

NÖBETÇİ HEKİMLER BULUNDURULMALI
Dün 21;00 da meydana gelen bir kaza nedeniyle cenazelerimizi bugün 17:’00’da toprağa verebiliyoruz. Bu gecikmelerin önüne geçmek için “başta ilgili personel olmak üzere” gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Cenazelerimizde “geciken otopsiler nedeniyle” mantık dışı gecikmeler yaşamak günümüzde kabul edilir değildir. Sağlık il müdürlüğümüz bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini umuyoruz.  Ailelerimizin acılarının artmasına neden olan gecikmelerin son bulmasını istiyoruz. 

GERİ DÖNÜLMEZ KAZALAR
Kocaali Sivil Toplum Platformu adına Şerif Sarı yaptığı basın açıklamasında, personel eksikliği Sakarya gibi nüfus yoğunluğunun ve buna bağlı olarak yaz aylarında  geri dönülmez kazaların neden olduğu ölümler dikkate alınarak ilimiz Sakarya’da otopsi hizmetinin ivedilikle işlemesi, ailelerimizin acılarının katlanmaması için il sağlık müdürlüğünü gerekli tedbirler alması hususunda göreve davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.