Haziran ayı kira artış oranı belli oldu! Haziran ayı kira artış oranı belli oldu!

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala hem kara yolu hem de hava yolu taşımacılığında bilet fiyatlarına zam yapıldı. Bayram tatilini memleketlerinde veya tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşlar şehirlerarası yolcu taşımacılığında hareketliliğe neden oldu. Otobüs biletlerinde zam oranı yüzde 50'yi, hava yolu ulaşımında ise yüzde 40'ı buldu.
Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, İstanbul Otogarı'ndan İzmir'e yapılacak bir otobüs yolculuğu 13 Nisan Perşembe günü 350 TL kadar tutarken, bayram haftasının başlayacağı 14 Nisan Cuma günü aynı firmanın bilet fiyatı 500 TL'ye çıktı. 
13 Nisan Perşembe günü İstanbul Otogarı'ndan Bodrum'a yapılacak bir otobüs yolcuğu yolculuk 450 TL kadar tutarken, 14 Nisan günü aynı bilet fiyatı 750 TL'ye çıktı. Otobüs biletlerine 1 gün arayla yüzde 40-60 civarında bir fiyat değişimi yaşandı.
Otobüs biletlerinin yanı sıra havayolu ulaşımında da zam yapıldığı görüldü. Bir havayolu şirketinde 13 Nisan tarihinde İstanbul Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında uçak bileti bin 163 TL iken,  aynı şirketin bayram haftasındaki sonraki bilet fiyatı ise bin 600 TL'ye çıktı. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 13 Nisan'da İzmir'e yapılacak bir uçak yolculuğunda bilet fiyatı bin 24 TL. 14 Nisan tarihinde ise aynı yolculuk bin 400 TL'ye çıkıyor. Uçak biletine 1 gün arayla yüzde 40 kadar zam geldi.
Otobüs bilet fiyatlarında akaryakıt maliyeti büyük rol oynuyor. Motorin fiyatlarının son 1 aylık değişimine bakıldığında, litre başına fiyatların hemen hemen aynı kaldığı görülüyor.
Bundan 1 ay önce, yani 14 Mart tarihinde litre fiyatı 21.63 TL olan motorin, ay içinde 19.66 TL'ye kadar ucuzlarken, 11 Nisan itibariyle 21.1 TL'ye çıktı.