Ormanlık alanda tavşan memesi adlı bitkiyi zor şartlar altında toplayan kadınlar ek gelir sağlıyor. Dikenin verdiği zarara aldırış etmeden, zorlu şartlar altında çalışan ve bitkinin demetini 2 liradan toplayan kadınlar günlük ortalama 200 lira kazanç elde ediyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan izinler sonrasında iş başı yapan kadınların, Kaynarca ilçesi Kayacık Mahallesinde bulunan ormanlık alanda topladıkları bitki, İzmirli bir firma tarafından satın alınarak süs bitkisi yapımında kullanılıyor.

ormanda_zor_sartlar_altinda2
Zor şartlar altında çalıştıklarını ifade eden Zeynep Kapısız, “Köyde dağlarda diken kesiyoruz, sabah 7’de çıkıyoruz, akşam 7’de bırakıyoruz. İşimiz çok zor. Günlük 150 demet kesiyoruz. Eve maddi katkıda bulunabilmek için çok emek sarf ediyoruz. Haftada 3-4 gün geliyoruz. Dikenler her yerimize batıyor, canımızı yakıyor ama iş imkanımız olmadığı için buna katlanıyoruz” dedi.

ormanda_zor_sartlar_altinda3
Nagihan Kurcan ise, “Fındık toplatırken birisiyle tanıştım. Bana ‘tavşan memesi’ yani eskilerin bildiği yandak dikenini keser misiniz diye teklifte bulundu. 15 kişilik bir arkadaş grubu ile beraber dağlarda bulduğumuz dikenleri kesmeye başladık. Ortalama 2 bin 500 diken kesiyoruz ve kişi başı 300-350 lira kazanç sağlıyoruz. Haftada bir kamyon dolduruyoruz. Bu sayede, kadınlarımız evlerine para götürebiliyor” diye konuştu.
58 yaşındaki Cevriye Turalı da, “Eşim vefat etti, kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çabalıyorum. Allah razı olsun Nagihan hanımla birlikte çalışıyorum, harçlığımı kazanıyor ve kimseye muhtaç olmuyorum. Kimseden yardım almıyor, kendi kazancımı sağlıyorum” şeklinde konuştu. 

ormanda_zor_sartlar_altinda4